Ray-Ban: Povijest najprodavanije marke

1936 – Rođen je Ray-Ban
Godine 1929. general MacCready zatražio je od Ray-Bana razvoj novog tipa naočala koje bi štitile oči vojnih pilota od odbljeska na velikim visinama i istodobno jamčile jasnoću vidnog polja.
Tvrtka se prihvatila izazova i uspješno razvila novi par naočala s lećama koje su mogle blokirati velik udio vidljive svjetlosti. Tako su rođene prve Ray-Banove sunčane naočale ANTI GLARE sa zelenim lećama. Prvi model dostupan široj javnosti predstavljen je 1936. Iako je imao plastični okvir, njegov bismo oblik i danas prepoznali kao klasične avijatorice.
1937 – Registracija žiga Ray-Ban

Ime Ray-Ban je odabrano kako bi se naglasilo da naočale mogu blokirati odsjaj i zaštititi oči od sunčevih zraka, a njegov prvi model, tada poznat pod nazivom Large Metal trenutačno je stekao slavu, kao i ime po kojem ga i danas poznajemo: Ray-Ban Aviator.
1938 – Rani modeli naočala Ray-Ban
Tijekom prvih nekoliko godina, marketing tvrtke Ray-Ban je nastojao naglasiti funkcionalni aspekt novih naočala, obraćajući se zaljubljenicima u sport i aktivnosti na otvorenom. Godine 1938. predstavljen je model Shooters, dostupan s dva tipa leća. To su bile zelene leće Ray-Ban Green te blijedožute Kalichrome, prikladne za uvjete smanjene vidljivosti zbog magle i izmaglice. Kratko nakon toga, na tržištu se pojavio treći revolucionarni model: Outdoorsman, koji se prvo zvao “Skeet Glass”, a bio je namijenjen posebnoj ciljnoj skupini poput lovaca i ribolovaca.
1939-1940
Naočale Ray-Ban postaju sve popularnije među pilotima i policajcima, kao i među lovcima, ribolovcima i drugim ljubiteljima aktivnosti na otvorenom. Hollywood je tek počeo utjecati na svijet mode.
Četrdesete

Pedesete
Dekadu 1950-ih su obilježile velike promjene, potaknute sve većom ulogom mode. Potrošači su, vjerojatno pod utjecajem filmske industrije, sunčane naočale počeli sve više doživljavati kao modni dodatak, a ne kao nešto što se nosi samo iz praktičnih razloga.
1951
Na temelju posebnog zahtjeva američke mornarice Ray-Ban je razvio novu sivu leću N-15.
1952

1953
Razvijen je novi tip leće koji će zamijeniti N-15. Stvoren je novi klasik – G-15, siva leća koja propušta 15% vidljive svjetlosti i prikladna je za široku uporabu.
1957
Godine 1957. Ray-Ban lansira svoj četvrti model s metalnim okvirom – Caravan, koji uvodi četvrtastu leću kao alternativu već proslavljenom obliku leća kod modela Aviator.
1958
Ray-Banov katalog po prvi put uključuje dvije stranice plastičnih okvira za žene, donoseći širu ponudu proizvoda.
Te je godine lansiran Smart Set, model s “krilcima” u boji, pri čijoj su se izradi koristili novi motivi, boje, pa čak i perlice kako bi se stvorile maštovite naočale koje prate suvremenu modu.
Šezdesete

1961
“Najistaknutije ime među sunčanim naočalama”. Ray-Ban godine 1961. poduzima važan korak i seli u Hollywood, na snimanje “Doručka kod Tiffanija” u kojem je Audrey Hepburn proslavila model Wayfarer. Te godine Ray-Ban svim kupcima svojih naočala počinje davati i zaštitne kutije od kože ili vinila. Svaki je proizvod imao svoj poseban tip kutije izrađene od vrhunskih materijala koji su zadovoljavali i muške i ženske ukuse.
Kupovina naočala se promovirala posebnim izložbenim nosačima koje su trgovci stavljali u prozore dućana. Još od svojih početaka, Ray-Ban je izrađivao različite vrste izložbenih nosača, u različitim oblicima i veličinama. Uz to, kako bi dodatno potaknuo prodaju, Ray-Ban je posebnu pozornost posvećivao i komunikaciji, objavljujući oglase u nekim od vodećih tjednika i časopisa, kao što su bili Saturday Evening Post i Ladies Home Journal.
1962
Ray-Ban je ponovno ispred svog vremena. Počinje proizvoditi naočale s iznimno otpornim lećama, čak 10 godina prije nego što će SAD donijeti regulativu obaveznog testiranja leći naočala na udarce.
1965
Godine 1965. lansirana su druga dva važna modela unutar linije Wayfarer: Olympian I i Olympian II.
1967
Na tržištu se pojavljuje slavni model Balorama.
1968
Lansira se Olympian I deluxe. Ray-Banove naočale i dalje dolaze u posebnim kutijama. Razvijaju se novi izložbeni stalci koji mogu nositi dvanaest, petnaest i više primjeraka, kao i izložbeni ormarići, stalci za pojedinačne modele, te satovi Ray-Ban.
Sedamdesete

Moda je utjecala i na maloprodajne kataloge za potrošače, koji se u sedamdesetma tiskaju s više boja te donose tipična američka lica i sofisticiranije fotografije. Oglašavanje je osnaženo kampanjama u popularnim tjednicima i časopisima kao što su The Saturday Evening Post, Glamour i Mademoiselle. Naravno, i u ovoj dekadi Ray-Ban nastavlja proizvoditi nove izložbene stalke kako bi potakao prodaju u optikama.
1970
Nijansi pod nazivom Arista koja se koristila kod brojnih metalnih okvira, pridružila se nova boja. S obzirom da posebno tretirani krom može izgledati kao intenzivna crna, dobivena je nova boja: Black Chrome. Predstavljena je i mala kolekcija naočala za igrače golfa s četiri modela koje je promovirao Arnold Palmer, najpoznatiji igrač golfa tih vremena.
1973
Kolekcija Classic Metals obogaćena je novim modelom, bio je to Large Metal II, šira verzija postojećeg modela Large Metal.
1974

1979
U 1979. lansirana je nova kolekcija sa sedam ženskih modela: Ray-Ban Naturals.
Osamdesete
Uspjeh marke Ray-Ban se nastavlja, zahvaljujući proširenju linije i pozornosti koju im pridaju mediji i kinematografija. Ovo su godine kada svi gledaju Blues Brother’s, Risky Business i kasnije Top Gun. Osamdesete se pamte i po lansiranju kolekcije Wings, prvih tzv. “maski” u povijesti sunčanih naočala.
1999
Luxottica Group kupuje tvrtku Bausch & Lomb, u okviru koje se nalaze marke Ray-Ban, Arnette, Killer-Loop Eyewear i REVO.
2003

Iste godine Luxottica Group predstavlja prvu kolekciju sunčanih naočala namijenjenu isključivo djeci u dobi od 8 do 12 godina. Modeli Ray-Ban Junior oblikovani su sa ciljem ispunjavanja potreba mlađe publike, donoseći funkcionalnost, udobnost i dobro pristajanje, kao i maksimalnu zaštitu očiju. Inovativan suvremeni dizajn karakteriziraju materijali i boje te oblici samih okvira.
Legendarni svjetski lider, marka Ray-Ban, sinonim je jedinstvenog stila koji se ističe svojim dizajnom, kvalitetom, funkcionalnim karakteristikama i pouzdanošću, a Luxotica je sve te posebne značajke ugradila i u kolekciju Ray-Ban Junior.
2004
Ray-Ban ulazi u Formulu 1 kao timski partner ekipe Lucky Strike B A R Honda.
2005
Na temelju iznimnog uspjeha kolekcije sunčanih naočala za djecu Ray-Ban Junior, lansirane 2003, Ray-Ban s početkom 2005. proširuje svoju ponudu. Ona sada uključuje i dioptrijske modele Ray-Ban Junior, čime se zaokružuje linija proizvoda Ray-Ban. Ti su modeli oblikovani u skladu s potrebama mlađe publike koja nosi naočale, donoseći im funkcionalnost, udobnost i dobro pristajanje, kao i maksimalnu zaštitu očiju. Inovativan suvremeni dizajn prepoznatljiv je po materijalima i bojama koje su korištene u oblikovanju samih okvira. Dioptrijska kolekcija Junior u potpunosti je izrađena od titana, hipoalergenskog metala, koji je otporan na hrđu i iznimno lagan a istodobno jako čvrst.
Svi modeli ove kolekcije imaju i slavni Ray-Banov potpis, ili otisnut ili u gravuri.
2006

2007
Ray-Ban predstavlja novu strategiju i globalni komunikacijski plan: NEVER HIDE (nema skrivanja). Ciljajući na osvježenje i veću privlačnost marke posebno za mlađe skupine, Ray-Ban predstavlja snažan plan komunikacije i iznimno inovativan medijski plan.
NEVER HIDE je slogan kampanje koja učinkovito predstavlja jezgru marke – sunčane naočale koje osobu koja ih nosi dovode u centar pažnje, koje nadilaze trendove i vrijeme, te koje ostavljaju drukčiji dojam ovisno o osobi koja ih nosi.
2008

Taj je program na poseban način povezan s modelom Clubmaster, koji je službeno predstavljen još 1986. te je do današnih dana ostao jedna od najpopularnijih ikona Ray-Banove kolekcije inspirirane pedesetima i šezdesetima.
2010

Zajedno s modelom Classic, Ray-Ban je predstavio još šest uzbudljivih reinterpretacije svojih svevremenskih avijatorica – Ray-Ban Aviator Titanium, Ray-Ban Aviator Craft, Ray-Ban Aviator Metal Glide, Ray-Ban Aviator Ultra Gold, Ray-Ban Aviator Road Spirit i Ray-Ban Aviator Tech.
Ray-Ban Aviator oduvijek je bio u samom središtu marke Ray-Ban, do te mjere da se i sam model ponekad nazivao “rej-banke”, a od 2010. ima svoju vlastitu liniju modela.
2011

Ustvari, Johnny Marr je odabrao RB 3493 004/62 s bakrenim okvirom i svjetloplavim lećama kao svoj omiljeni model unutar kolekcije Ray-Ban Icons. Model je obogaćen posebnim detaljima kao što je ime ograničene linije koje je ugravirano na unutarnjem dijelu ručkica. Osim toga njegove ručkice na krajevima imaju rukopisom ispisano “Johnny”. Rođena je nova ikona: JOHNNY MARR’S LIMITED EDITION.
Dostupna u 1500 primjeraka s numeracijom na ručkici, kolekcija JOHNNY MARR’S LIMITED EDITION krenula je u ekskluzivnu distribuciju od studenog u prvom Ray-Banovom dućanu u Covent Gardenu (u London), da bi tijekom zime stigla u SAD- u ILORI, a potom i u Lenscrafters u Hong Kongu, Šangaju i Pekingu. Naravno, bit će dostupna i u Ray-Banovoj online trgovini.
Za više informacija o marci Ray-Ban posjetite www.ray-ban.com