Plave oči – da li ste znali da zapravo nisu plave boje?
Kako su nastale plave oči?
Prema istraživanju Sveučilišta u Kopenhagenu, odjela za celularnu i molekularnu medicinu, prije 10000 godina u Europi je došlo do genetske mutacije, koja je dovela do razvoja plavih očiju. Prije toga su svi imali smeđe oči. Do daljnjeg razvoja plavih očiju je došlo jer su se plave oči odmah smatrale atrakcijom, te su se tražili partneri s plavim očima, kako bi djeca naslijedila ovu značajku.
Svi plavooki ljudi najvjerojatnije imaju jednog zajedničkog pretka.
Smeđa boja očiju dolazi od pigmenta melanina, istog pigmenta koji sadrži i koža. No, plave oči nemaju plavi pigment u sebi. Plave oči dobivaju svoju boju na isti način kao i voda i nebo. Raspršuju svjetlo tako da se više plave svjetlosti reflektira natrag.
Obojeni dio oka naziva se šarenica ili iris. Riječ je o strukturi koja sadrži mišiće i druge vrste stanica. Mišići šarenice se skupljaju i opuštaju i na taj način reguliraju količinu svjetla koja ulazi u oko.
Šarenica se sastoji od dva sloja. Gotovo svi, čak i osobe s plavim očima u stražnjem sloju (pigmentnom sloju) imaju smeđi pigment. Prednji dio šarenice se naziva stroma, a sastoji se od vlakana i stanica. Kod osoba smeđih očiju stanice sadrže smeđi pigment u sebi. Ukoliko pigment nije prisutan u prednjem sloju, vlakna se raspršuju i absorbiraju svjetlosti dulje valne dužine, više se plavog svjetla vrati, a oči izgledaju plave boje.
Kod osoba sa zelenim očima, jedan ili oba sloja šarenice sadrže lagani smeđi pigment. Često osobe imaju jednu boju u blizini šarenice, a drugu na rubu iz razloga što različiti dijelovi šarenice imaju različite količine pigmenta u sebi.
Da li oči mijenjaju boju tijekom života?
Budući da plave oči dobivaju svoju boju od svjetlosti koja dolazi i reflektira se natrag, često mogu izgledati različitih nijansi.
Bebe često nemaju puno pigmenta u šarenicama kad se rode. Zbog toga su im oči najčešće plave boje. Do pojave pigmenta dolazi tijekom prvih nekoliko mjeseci djetetova života, tako da plave oči postaju manje plave ili se čak pretvaraju u smeđe. Kod većine djece, boja očiju se prestaje mijenjati nakon prve godine života, ali kod manjeg broja djece se nastavlja mijenjati sljedećih nekoliko godina.
Koje rizike nose plave oči?
Melanin, koji se nalazi u šarenici oka, služi kako bi zaštitio stražnji dio oka od oštećenja uzrokovanih UV zračenjem i štetnim plavim svjetlom, koji se nalazi u sunčevoj svjetlosti i umjetnim izvorima svjetla. Budući da plave oči sadrže manje melanina nego smeđe, osjetljivije su na štetno UV zračenje i plavo svjetlo.
Iz razloga što osobe s plavim očima imaju veći rizik od oštećenja mrežnice, optičari uvijek preporučuju stalno nošenje sunčanih naočala s 100%-tnom UV zaštitom. Fotoosjetljve naočale također su izvrsno riješenje, ukoliko imate dioptriju. U zatvorenom prostoru su prozirne, a čim izađete na svjetlo automatski tamne, onoliko koliko je jako sunce. Na taj način ne trebate dodatan par sunčanih naočala.
Također, uz anti-refleksni premaz na fotoosjetljivim naočalnim lećama, dobivate najbolju viziju i udobnost u svim uvjetima rasvjete bez refleksije na naočalama.
Antirefleksni sloj preporuča se za sve vrste naočalnih leća – uključujući jednojakosne, bifokalne ili progresivne leće. Eliminiraju se ometajuće refleksije na površini leće, a drugi vide ljepotu i ekspresivnost vaših plavih očiju.
Ukoliko provodite nekoliko sati dnevno za računalom, pametnim telefonom ili drugim digitalnim uređajima, a posebno ako imate plave oči, trebali biste nositi naočalne leće koje štite vaše oči od štetnog plavog svjetla.
Još jedna zanimljivost povezana s plavim očima; istraživanja su pokazala da osobe s plavim očima imaju povećan rizik od ovisnosti alkoholom. Američko istraživanje dokazalo je da osobe s plavim očima imaju 83% više šanse da postanu alkoholičari, od onih s tamnim očima.
Pročitajte sljedeće:
Smeđe, plave ili zelene oči – možemo li predvidjeti boju očiju naše djece?