10 mitova o očima i vidu
Mit 1: Nošenje naočala ili leća samo dodatno pogoršava vid.
Nošenje naočala ili kontaktnih leća neće pogoršati vid ili dovesti do bilo kakve očne bolesti. Osim što nam korekcija dioptrije omogućuje bolji vid, također smanjuje naprezanje, crvenilo očiju, pojavu glavobolje itd. Važno je naglasiti i da redovno nošenje naočala neće utjecati na smanjenje dioptrije. Zbog te činjenice naočale nisu lijek, već pomagalo.
Mit 2: Vid se može poboljšati vježbama za vid.
Vježbe za oči u odrasloj dobi ne mogu poboljšati vid ili utjecati na smanjenje dioptrije. Vaš vid ovisi o mnogim čimbenicima od kojih se nijedan ne može značajno izmijeniti vježbama za oči. Međutim, vježbe za oči mogu pomoći kod djece s ambliopijom, u fazi dok se vid još uvijek razvija. Više o vježbama za oči saznajte u članku: Vježbe za oči, kada i u kojim slučajevima pomažu?
Mit 3: Rupičaste naočale mogu trajno poboljšati vid.
Rupičaste naočale poboljšavaju vidnu oštrinu samo za vrijeme nošenja, i nema potvrđenih kliničkih istraživanja koje dokazuju da rupičaste naočale trajno poboljšavaju vidnu oštrinu. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Rupičaste naočale – prijevara ili očno pomagalo?
Mit 4: Nošenje pogrešnih naočala može trajno oštetiti vid.
Nošenje naočala s pogrešnom dioptrijom neće trajno oštetiti oči, ali može uzrokovati naprezanje, bol u očima, zamagljen vid i glavobolju. Simptomi bi se trebali povući čim stavite naočale s ispravnom korekcijom.
Mit 5: Sve se bebe rađaju s plavim očima.
Nije točno da se sve bebe rađaju s plavim očima. Istina je da tek rođene bebe često imaju plave oči, jer se melanin još nije razvio. U prvih 12 mjeseci života, stanice počinju proizvoditi melanin. Kako se u šarenici nakuplja više melanina, tako oči poprimaju tamniju boju.
Mit 6: Dva roditelja smeđih očiju ne mogu imati dijete s plavim očima.
Činjenica je da boju očiju djeteta nije moguće sa sigurnošću predvidjeti, neovisno o boji očiju roditelja. Trenutna istraživanja sugeriraju da bi čak 16 različitih gena moglo biti odgovorno za boju očiju, objašnjavajući zašto dva roditelja s istom bojom očiju mogu imati djecu s potpuno drugom bojom očiju.
Mit 7: Konzumiranje mrkve može popraviti vid.
Vitamin A neophodan je tijelu za održavanje zdravog vida, a mrkva ima velike količine ovog hranjivog sastojka. Ipak, tijelu je potrebna relativno mala količina vitamina A za vid, a sadrže ga i mnoge druge namirnice, poput lisnatog povrća, slatkih krumpira, jaja itd. Dakle, iako konzumiranje hrane bogate vitaminom A može pomoći u održavanju dobrog vida, to ipak neće eliminirati potrebu za naočalama ili kontaktnim lećama.
Mit 8: Daltonisti vide sve u crno-bijeloj boji.
Ovo apsolutno nije istina. Suprotno uvriježenom mišljenju, rijetko se događa da osoba koja je “slijepa na boje” vidi samo nijanse sive boje. Većina ljudi koje se smatra “slijepima na boje” zapravo vide boje, ali im se određene boje čine blijedima i lako ih zamijene s drugim bojama, ovisno o tipu poremećaja prepoznavanja boja. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Daltonizam – poremećaj prepoznavanja boja
Mit 9: Kontaktna leća može pobjeći iza oka.
Nipošto. U oku se nalazi tanka membrana (spojnica) koja povezuje unutrašnjost vjeđa, te fizički onemogućuje bježanje leće iza oka. Leća može pobjeći ispod vjeđe, ali dalje od toga ne.
Mit 10: Transplantacija očiju je moguća.
Danas nije moguće presaditi cijelo oko jer je ovaj složeni organ optičkim živcem povezan s mozgom. Optički živac sastoji se od više od milijun sićušnih živčanih vlakana. Jednom kada se ta živčana vlakna razrežu, nije ih moguće ponovo povezati. Međutim, oftalmolozi mogu presaditi rožnicu, koja je važan dio optičkog aparata oka. Više o rožnici pročitajte u članku: Transplantacija rožnice – operacija i oporavak
Pročitajte sljedeće: