Heterokromija – različita boja očiju

Heterokromija obično nije po zdravlje ozbiljno stanje. Drugim riječima nije riječ o bolesti oka, te ne utječe na vidnu oštrinu.
Neki od poznatih ličnosti imaju heterokromiju; Kate Bosworth, Mila Kunis, Josh Henderson, Elizabeth Berkley, Alice Eve itd.

U većini slučajeva heterokromija je urođena (kongenitalna). Obično, kongenitalna heterokromija je genetska osobina koja se nasljeđuje. Benigna heterokromija se može pojaviti kao rezultat genetske mutacije tijekom embrionalnog razvoja.

U nekim slučajevima, heterokromija je simptom nekog drugog stanja koje je prisutno od rođenja ili se razvija ubrzo nakon toga.
Jedan primjer stanja koje uzrokuje heterohromiju je Hornerov sindrom. Riječ je o stanju kod kojeg su zjenice sužene, prisutna je djelomične ptoza i smanjena je sposobnost pomicanja jedne strane lica.

Heterokromija koja se javlja kasnije u životu, naziva se stečena. Uzroci takve heterokromije mogu biti ozljede oka, uveitis ili konzumacija određenih lijekova za tretiranje glaukoma.

Heterokromija u dojenčadi
Ako vaše novorođenče ima različitu boju očiju, obratite se svom pedijatru. Možda će biti uputno obaviti oftalmološki pregled.
Vaše dijete vjerojatno neće imati drugih problema s očima ili zdravljem, ali heterokromija može biti povezana s poremećajima koje uzrokuje određeni gen. To uključuje:
- Waardenburg sindrom: Ovo je skupina genetskih stanja koja mogu uzrokovati gubitak sluha i promjene u boji kose, kože i očiju.
- Sturge-Weber sindrom: Ključni simptom ovog rijetkog sindroma je velika purpurna mrlja na licu (facijalna kapilarna malformacija), uzrokovana problemima s nekim krvnim žilama. Epileptičke napadaje ima oko 80% bolesnika, a u većine se pojavljuju prije dobi dvije godine, prenosi portal hrvatske znanstvene biografije CROSBI. Jedan od mogućih simptoma sindroma je i heterokromija.
- Parry-Romberg sindrom: Poznat i kao progresivna hemifacijalna atrofija. Ova rijetka autoimuna bolest uzrokuje propadanje mekih tkiva lica, između mišića, kostiju i kože, te uzrokuje propadanje zahvaćene strane lica.
- Hornerov sindrom: Ovo je rijedak poremećaj uzrokovan problemima s određenim facijalnim živcima. Simptomi ovog sindroma mogu uključivati heterokromiju, zjenice različitih veličina i spuštene očne kapke.
Pročitajte sljedeće:
Članak objavljen 13/09/2016, posljednja izmjena 11/10/2019.