Antioksidansi štite i od glaukoma
Antioksidansi prodiru do oka
Antioksidansi koji se nalaze u zelenom čaju nazivaju se katehini, a svojom sposobnošću reguliranja slobodnih radikala kisika idu uz bok vitaminu C, vitaminu E ili luteinu.
Nakon konzumacije zelenog čaja katehini prelaze iz probavnog trakta u tkivo i dolaze do tkiva oka, gdje uništavaju štetne radikale.
Znanstvenici su proveli niz eksperimenata na laboratorijskim štakorima, koji su pili zeleni čaj. Naknadna istraživanja očnog tkiva sa sigurnošću su potvrdila da različiti dijelovi oka apsorbiraju pojedine katehine u značajnim količinama.
Na primjer, mrežnica je iz katehina najviše apsorbirala galokatehin, dok je staklovina apsorbirala epigalokatehin. Pozitivan utjecaj ovih tvari na smanjenje količine slobodnih radikala kisika u oku, prosječno je trajao dvadeset sati nakon konzumiranja.
Kako šteti oksidacijski stres?
Ako je bilo gdje u tijelu visoka koncentracija slobodnih radikala kisika, te tvari reagiraju s biološkim molekulama kao što su DNA ili proteini i mijenjaju njihovu strukturu, te ih oštećuju.
Na taj način, zajedno s drugim čimbenicima pridonose zamučenju očne leće, odnosno stvaranju očne mrene ili oštećenju očnog živca kod glaukoma.
Tvari, koje smanjuju količinu slobodnih radikala kisika u tijelu su također korisne za naše oči i vid. Među takve tzv. antioksidanse se ubrajaju prije svega vitamini C i E, karotenoidi i flavonoidi, te naravno katehini koji se nalaze u zelenom čaju.
Pročitajte sljedeće: