Fotoosjetljive naočale: Što su i za koga su korisne?
Kome su namijenjene fotoosjetljive naočale?
Fotoosjetljive leće idealne su za osobe koje moraju stalno nositi dioptrijske naočale. Dvije glavne svrhe fotoosjetljivih leća su zaštita od štetnih UV zraka i eliminiranje potrebe za zasebnim parom sunčanih naočala s dioptrijom.
Leće pružaju potpunu zaštitu od štetnih UVA i UVB zraka u svakom trenutku, što ne ovisi o tome da li su naočalne leće tamne ili svijetle.
Kako funkcioniraju fotoosjetljive leće?
Fotoosjetljive naočalne leće dostupne su još od 60-ih godina prošlog stoljeća. Tehnologija se od tada dosta promijenila, ali temeljni princip je ostao isti. Ove leće funkcioniraju pomoću kemijske reakcije koja se aktivira izlaganjem UV zračenju. Rezultat kemijske reakcije je promjena boje u leći.
Prve fotoosjetljive leće bile su izrađene od stakla, te su bile obložene srebrnim kloridom i srebrnim halidom. Ti su spojevi prolazili kroz kemijsku promjenu kada bi stupili u interakciju s UV svjetlosnim valovima, što je uzrokovalo potamnjivanje leća. Reakcija je bila obrnuta kada bi UV svjetlo nestalo.
Danas su fotoosjetljive leće dostupne u različitim materijalima, poput polikarbonata, trivexa i plastike raznih indeksa loma, a i sami način funkcioniranja se promijenio. Današnje leće sadrže posebne boje koje tamne različitim brzinama kad su izložene UV svjetlu. Dostupne su u različitim tonovima i bojama kako bi zadovoljile individualne preferencije kupaca.
Leće bi trebale potamniti proporcionalno količini UV svjetla koju primaju. To znači da što je više sunca u vašem okruženju, to će leće postati tamnije.
Prednosti i nedostaci fotoosjetljivih naočala
Fotosenzibilne leće nisu prikladne za svakoga. Postoji nekoliko prednosti i nedostataka koje treba razmotriti prije nego što odlučite jesu li ove leće najbolji izbor za vaše potrebe.
Prednosti
Zaštitni slojevi. Fotoosjetljive leće ne isključuju određene vrste premaza ili filtera koje većina nosioca dioptrijskih naočala voli. Na primjer, antirefleksni slojevi pomažu smanjiti odsjaj i dobri su za noćnu vožnju. Hidrofobni sloj sprječava prianjanje nečistoća i kapljica na površini naočalne leće, tako da kapljica jednostavno sklizne s leće. Zaštita od štetnog plavog svjetla je također moguća na fotoosjetljivim lećama. Dakle sve je stvar vašeg odabira.
Bifokalne ili progresivne leće. Foto leće mogu biti izrađene u bifokalnoj ili progresivnoj varijanti, za sve koji uz standardnu dioptriju imaju i takozvanu starosnu dioptriju za blizinu. Također, u slučaju visokih dioptrija dostupne su u raznim indeksima loma kao i standardne dioptrijske leće.
Boje. Dostupne su u raznim bojama, a najčešće su sive, zelene i smeđe boje.
Nedostaci
Cijena. Fotoosjetljive leće su skuplje od običnih naočalnih leća, ali isto tako su jeftinije od kupnje zasebnog para dioptrijskih sunčanih naočala uz vaše uobičajene naočale. Dakle, ako su vam sunčane dioptrijske naočale neophodne, cijena fotoosjetljivih leća može biti i njihova prednost.
Nemogućnost kontrole stupnja zatamnjenja. Ne možete kontrolirati kada će leće promijeniti nijansu, jer to ovisi o količini UV svjetla kojem su izložene. To može biti problem na mjestima s jakim fluorescentnim svjetlima, koja mogu uzrokovati promjenu nijanse leća iako ste unutra. Suprotan problem može se dogoditi tijekom vožnje. Vjetrobranska stakla novijih automobila blokiraju većinu UV zraka, pa leće neće potamniti dovoljno, iako to želite.
Brzina promjene boje. Foto leće trebaju određeno vrijeme za potpuno zatamnjenje ili posvjetljenje. U slučaju nagle i kratke promjene izloženosti UV svjetlosti, reakcija može izostati. Vrijeme reakcije mjeri se u minutama, a sa svakom naprednijom generacijom fotoosjetljivih naočalnih leća, vrijeme reakcije se skraćuje.
Pročitajte sljedeće: