Uskoro stižu kontaktne leće budućnosti – od mjerenja šećera u krvi do zumiranja slike treptajem

Znanstvenici intenzivno rade na dizajniranju visokotehnoloških kontaktnih leća za mnoge namjene, od praćenja zdravlja očiju do uvećavanja slike za slabovidne osobe. Ove leće očekujemo u budućnosti, ali za sada još nisu odobrene za prodaju. Neke od njih su već u fazi testiranja na ljudima, a druge su tek prototipi.
0 Shares

Nove, pametnije kontaktne leće uskoro će izvoditi neviđene podvige, od liječenja oka do projiciranja mikro digitalnog zalona. Donosimo vam popis najnovijih trendova u tehnologiji pametnih kontaktnih leća.

Upravljanje pametnim telefonom

Pametne kontaktne leće koje je Samsung razvio mogle bi nam omogućiti daljinsko upravljanje pametnim telefonom. Samsung-u je dodijeljen američki patent za dizajn leće sa senzorima pokreta. Senzori omogućuju nosiocima upravljanje uređajima treptajem i korištenjem perifernog vida.

Samsung također teži razvoju tehnologije koja će omogućiti direktni prikaz fotografije i video zapisa u kontaktnoj leći. Međutim, ova tehnologija još dugo neće ugledati svjetlo dana.

Teleskopske kontaktne leće

Znanstvenici iz Kalifornije i Kine razvili su prototip meke kontaktne leće koja može zumirati sliku treptajem oka. Ove kontaktne leće mogle bi omogućiti životnu promjenu ljudima s oštećenjem mrežnice, poput makularne degeneracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Blink umjetne suze

Timovi trenutno rade na minijaturizaciji teleskopskih leća kako bi svojom veličinom bile prilagođene oku, prenosi portal Medgadget.com. Drugi tim u Švicarskoj razvija prototip teleskopskih leća koje mogu mijenjati sliku koju vidimo, između povećane i normalne.

Kontaktne leće za alergije

Nove kontaktne leće koje opuštaju antihistaminike uskoro bi mogle ponuditi olakšanje osobama koje pate od alergija. Razvijena je kontaktna leća za jednokratnu upotrebu koja sadrži lijek za ublažavanje svrbeža očiju. Ovaj lijek, ketotifen, kontinuirano se otpušta iz leće za vrijeme nošenja.

Navedene leće bi mogle biti osobito korisne postojećim nosiocima kontaktnih leća koji moraju ukloniti leće kako bi ukapali antihistaminske kapi za oči. Leće su prošle fazu tri kliničkog ispitivanja i približavaju se odobrenju za prodaju, prenosi portal Fiercebiotech.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Biotrue kontaktne leće akcija

Otkrivanje oštećenja na mrežnici

Znanstvenici iz Pekinga proizveli su meku kontaktnu leću s elektrodama. Leća je dizajnirana za poboljšanje udobnosti pacijenta tijekom pretrage koja mjeri električnu aktivnost oka kao reakciju na svjetlost. Oftalmolozi koriste elektroretinografiju (ERG) za dijagnosticiranje brojnih očnih stanja koja oštećuju mrežnicu.

Ovu tehnologiju znanstvenici nazivaju GRAphene kontaktne leće s elektrodama ili GRACE, i testirali su je na zečevima i majmunima. Za sada, znanstvenici tvrde da testiranja pokazuju preciznije rezultate od elektroda pričvršćenih na tvrde kontaktne leće, što je trenutačni standard u elektroretinografiji, prenosi portal Phys.org.

Praćenje dijabetesa i šećera u krvi

Korejski znanstvenici razvili su kontaktnu leću koja nadzire razinu šećera u krvi kod ljudi koji imaju dijabetes. Ovdje se ne radi o potpuno novoj ideji. Google i druge tehnološke tvrtke bavile su se sličnim istraživanjima. U ranim pokušajima korištena je tvrda i neprozirna elektronika ugrađena u tvrde kontaktne leće, što ih je činilo neudobnima za korisnike, a mjerenja glukoze su se pokazala nepouzdanima.

Unaprijeđena leća koristi fleksibilne materijale i zeleno LED svjetlo koje upozorava pacijente kada njihov šećer u krvi dosegne nezdrave razine. Ove kontaktne leće još nisu ušle u klinička ispitivanja na ljudima, prenosi portal Sciencemag.org.

Pogledajte video:

Kontaktne leće za glaukom

Dvije vrste kontaktnih leća uskoro bi mogle donijeti rješenje za oboljele od glaukoma. Glaukom je bolest uzrokovana visokim očnim tlakom, a oboljeli su prisiljeni koristiti terapiju doživotno. Lijekovi za snižavanje očnog tlaka se proizvode u obliku kapi za oči, te se moraju kapati svakodnevno, ponekada i više puta dnevno. Prema istraživanjima, više od polovice pacijenata zaboravlja kapati lijek svaki dan, što u slučaju povišenja očnog tlaka može dovesti do sljepoće.

Leo Lens Technology razvio je leću koja otpušta lijek bimatoprost u periodu nošenja do 7 dana. Leća još nije ušla u klinička ispitivanja.

Također, u fazi razvoja je i meka kontaktna leća s ugrađenim senzorom, koji može pomoći identificirati pacijente koji su pod rizikom od progresivnog do teškog oblika glaukoma. Kontaktna leća Triggerfish tvrtke SensiMed dobila je odobrenje američke agencije za lijekove još 2016. godine.

Triggerfish kontaktna leća sa senzorom
Triggerfish kontaktna leća sa senzorom. Foto: Sensimed.ch

Leća koristi ugrađeni mjerač za mjerenje promjena u obliku rožnice oka. Naime, kada se povećava tlak u oku, rožnica mijenja svoj oblik jer je pod pritiskom. Leća bežićno prenosi informaciju na prijenosni snimač, a liječnici će moći koristiti dobivene podatke za praćenje promjena u očnom tlaku.

Pametne kontaktne leće

Tvrtka Mojo Vision objavila je da radi na “prvoj pametnoj kontaktnoj leći na svijetu”, koju su nazvali Mojo Lens. Radi se o kontaktnoj leći s ugrađenim zaslonom koji prenosi korisne i pravovremene informacije, bez potrebe za spuštanjem pogleda na ekran mobitela.

Mojo lens, kontaktna leća s digitalnim zaslonom
Foto: mojo.vision

Tvrtka ovo iskustvo gledanja naziva “Nevidljivo računarstvo”. Uvjereni su da će njihov proizvod omogućiti prenošenje aktualnih informacija nosiocima, bez ometanja i uz slobodne ruke. Također, smatraju da će nosiocima omogućiti bolju interakciju s drugim ljudima, jer neće morati stalno gledati u svoj pametni telefon.

Tvrtka također planira ranu primjenu proizvoda namijenjenu pomaganju slabovidnim osobama, kroz poboljšanje slike. Leća je dizajnirana za poboljšanje kontrasta i osvjetljenja u stvarnom vremenu, kao i za zumiranje slike. Dakle, leća bi trebala biti diskretno pomagalo koje pruža poboljšani funkcionalni vid, koji će pomoći u aktivnostima, te gledanju i čitanju.

0 Shares
Oglas

Optometrija.net

Autori sadržaja na portalu Optometrija.net su isključivo stručne osobe – oftalmolozi, optometristi i optičari. Medicinski sadržaj je informativnog karaktera, te nije zamjena za savjet liječnika.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

4 × tri =

Back to top button