Pametni telefoni utječu na razvoj suhog oka kod školske djece
Istraživači iz Koreje procijenili su čimbenike rizika za bolest suhog oka među školarcima koji koriste razne digitalne uređaje, uključujući pametne telefone.
Studija je obuhvatila 916 školaraca od 1. do 6. razreda osnovne škole (od 7 do 12 godina starosti), a istraživači su se fokusirali na simptome bolesti suhog oka.
Djeca su također zajedno s roditeljima ispunila upitnik o vrsti digitalnih uređaja koje najčešće koriste (pametni telefon, tablet, računalo), i količini vremena koje provode na svakom od tih uređaja. Prikupljeni su i podaci o količini vremena koje su djeca provodila na otvorenom.
Sveukupno, kod 6.6% djece otkriveni su znakovi sindroma suhog oka. Djeca koja žive u urbanim sredinama imala su veće izglede za razvoj suhog oka od djece u ruralnim sredinama (8.3% u odnosu na 2.8%). Stopa korištenja pametnih telefona iznosila je 61.3% u gradskoj skupini i 51.0% u ruralnoj.
Kada se procjenjuje prema dobi, 9.1% djece iz starije skupne (od 4. do 6. razreda) dijagnosticirana je bolest suhog oka, u usporedbi s 4.0% u skupini mlađih razreda (1-3). Stopa korištenja pametnih telefona iznosila je 65.1% u djece starije životne dobi, i 50.9% u djece mlađe dobi.
Također, količina vremena koje su djeca provela koristeći pametne telefone bila je dulja u grupi sa suhim očima, u usporedbi s grupom bez simptoma suhih očiju. Nakon što su djeca sa suhim očima prestala koristiti svoje pametne telefone na 4 tjedna, poboljšali su im se subjektivni simptomi i objektivni znakovi suhog oka.
Autori studije zaključili su da je upotreba pametnih telefona kod djece snažno povezana sa suhim očima. Učenici starijih razreda u urbanim sredinama imali su najveće faktore rizika i prevalenciju bolesti suhog oka.
Autori studije također su istaknuli da su se znakovi i simptomi suhih očiju poboljšali kada je prekinuta upotreba pametnih telefona, te da pojačane aktivnosti na otvorenom djeluju zaštitno protiv suhih očiju kod djece.
Pročitajte sljedeće: