Smeđe, plave ili zelene oči – možemo li predvidjeti boju očiju naše djece?
Znanstvenici dobro razumiju nekoliko gena koji određuju najčešće boje očiju; smeđe, plave i zelene, ali još uvijek istražuju kako se razvijaju ostale boje, poput plavkasto-sive, boje lješnjaka itd. Suprotno popularnom uvjerenju, boja naših očiju nije samo rezultat mješavine boja očiju naših roditelja. Mnogi geni su u igri od svakog roditelja, pa je boju očiju djeteta nemoguće sa sigurnošću predvidjeti.
U prošlosti smo mislili da možemo predvidjeti boju očiju djeteta na temelju boje očiju roditelja, djedova i baka. Ali budući da je prenošenje genetskih svojstava s roditelja na dijete vrlo složeno, moguće je da dva roditelja s plavim očima dobiju dijete sa smeđim očima.
O čemu ovisi boja očiju?
Boja očiju ovisi o količini i raspodjeli smeđeg pigmenta u šarenici oka, koji se zove melanin. Vrlo jednostavno, smeđe oči imaju više pigmenta od plavih očiju, i između njih postoji mnogo nijansi boja.
Većina beba se rađa s plavim očima koje potamne tijekom prve tri godine života ako se melanin razvije. Ako oba roditelja imaju smeđe oči, vjerojatnije je da će i njihova djeca imati smeđe oči, iako to nije pravilo.
Tamnija boja očiju ima tendenciju dominantnosti, tako da smeđa obično prevlada zelenu, a zelena prevlada plavu. Ali to ne znači da će dijete od jednog roditelja s smeđim očima i drugog s plavim, uvijek imati smeđe oči.
Zanimljive činjenice o boji očiju
Pročitajte sljedeće: