Astigmatizam kod djece: uzroci, simptomi i liječenje

Vid naše djece je važan, ali to ne znači da će uvijek biti savršen. Možda ste čuli za kratkovidnost i dalekovidnost, no postoji i treća refrakcijska greška oka, a to je astigmatizam. S vremenom astigmatizam kod djece može uzrokovati glavobolje, osjetljivost na svjetlo i poteškoće s vidom na svim udaljenostima.
0 Shares

Što je astigmatizam?

Astigmatizam je česta vrsta refrakcijske greške koja sprječava pravilno fokusiranje svjetlosti na mrežnicu. Kada je rožnica pravilnog oblika, ona lomi dopadajuću svjetlost kako bi se fokusirala na mrežnicu i stvorila jasnu sliku.

Možda vas zanima...Kontrola kratkovidnosti – kako zaustaviti rast minus dioptrije kod djece?Djeca i vid

Ali što ako rožnica nije pravilno oblikovana? Onda se radi o astigmatizmu. Umjesto da budu savršeno okrugle poput nogometne lopte, oči s astigmatizmom više su oblikovane poput ragbijaške lopte. Ovakav oblik rožnice raspršuje svjetlost, sprječavajući njeno pravilno fokusiranje na mrežnicu.

Astigmatizam djetetu otežava da jasno vidi predmete na blizinu i na daljinu.

Astigmatizam se može pojaviti u bilo kojoj dobi, uključujući rano djetinjstvo. Neka djeca su rođena s astigmatizmom, dok ga druga s vremenom razviju. Zbog toga su dječji oftalmološki pregledi jako važni – rano otkrivanje omogućuje oftalmologu pravovremenu korekciju kako bi se učinci astigmatizma sveli na minimum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Blink umjetne suze

Koji su znakovi i simptomi astigmatizma kod djece?

Ako ste zabrinuti da vaše dijete možda razvija astigmatizam, postoji nekoliko simptoma na koje treba obratiti pažnju. Imajte na umu da je oko izuzetno složen organ i mnogi od tih simptoma mogu biti pokazatelji nekoliko različitih stanja oka.

Uvijek je preporučljivo posjetiti očnog oftalmologa ako ste zabrinuti zbog vida vašeg djeteta. No, svejedno možete pripaziti da li dijete pokazuje sljedeće simptome:

  • Imaju poteškoća s čitanjem ili gledanjem objekata kako na blizinu, tako i na daljinu.
  • Žale se na glavobolje ili naprezanje očiju.
  • Imaju problema s fokusiranjem na školske zadatke.
  • Pretjerano su osjetljivi na svjetlost. Često škilje ili zatvaraju jedno oko kako bi bolje vidjeli.

Bilo koji od ovih simptoma može biti pokazatelj da dijete počinje razvijati problem s vidom poput astigmatizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Biotrue kontaktne leće akcija

Što uzrokuje astigmatizam kod djece i dojenčadi?

  1. Genetika

    Ako jedan od roditelja ili oba imaju astigmatizam, veća je vjerojatnost da će se razviti i kod djeteta.

  2. Refrakcijska greška

    Ako dijete već ima jednu od drugih refrakcijskih grešaka oka, odnosno kratkovidnost ili dalekovidnost, povećava se vjerojatnost da će razviti astigmatizam.

  3. Pušenje majke tijekom trudnoće

    Nekoliko studija je pokazalo da djeca čije su majke pušile tijekom trudnoće razvijaju astigmatizam.

  4. Keratokonus

    Keratokonus je bolest oka koja može uzrokovati stanjenje rožnice i ispupčenje poput konusa.

  5. Ozljeda oka

    Ozljeda oka može uzrokovati oštećenje rožnice koje može dovesti do njenog nepravilnog oblika i posljedično astigmatizma.

Astigmatizam i djeca
Foto: Shutterstock

Kako se astigmatizam liječi?

Astigmatizam se ne može izliječiti na način da potpuno nestane sam od sebe. No, dobra vijest je da se astigmatizam vrlo uspješno korigira.

Dioptrijske naočale su prva opcija za korekciju astigmatizma. Redoviti posjeti oftalmologu, obično jednom godišnje, važni su kako bi se osiguralo da su naočale pravilno prilagođene za učinkovitu korekciju. Međutim, ako se dijete žali da ne vidi dobro s trenutnim naočalama, nemojte čekati godišnje preglede; dogovorite pregled odmah.

Možda vas zanima...Koliko su pametni telefoni i tableti štetni za dječje oči?Djeca i vid

Kontaktne leće koje se koriste za korekciju astigmatizma nazivaju se torične kontaktne leće. Najčešće se prepisuju meke kontaktne leće ili polutvrde plinopropusne. Oftalmolog će na osnovu pregleda preporučiti najbolji tip leća, što ovisi o brojnim faktorima. U slučaju keratokonusa, koji uzrokuje visoke vrijednosti nepravilnog astigmatizma, opcija su hibridne kontaktne leće.

Možda vas zanima...Kontaktne leće – Ultimativni vodič za početnike!Kontaktne leće

Laserska korekcija astigmatizma je moguća, ali tek u punoljetnoj dobi kada se dioptrija stabilizira.

Savjeti koje roditelji trebaju slijediti

Osim gore navedenih opcija korekcije, evo nekoliko dodatnih savjeta koje možete slijediti kako biste zaštitili oči svog djeteta:

  • Potaknite svoje dijete da nosi propisane naočale ili kontaktne leće.
  • Redoviti pregledi očiju su ključni.
  • Ograničite vrijeme provedeno pred ekranom.
  • Uključite igru na otvorenom u njihovu rutinu, barem sat vremena dnevno.

Pročitajte sljedeće:

Astigmatizam: uzroci, simptomi, dijagnoza i liječenje

0 Shares
Oglas

Bc. Stipe Pavlinović, optometrist

Bc. Stipe Pavlinović diplomirao je optometriju na Medicinskom fakultetu Masarykova sveučilišta u Češkoj republici. Kliničku praksu odradio je u sveučilišnoj bolnici u Brnu, a završni rada na temu "Metode i princip opreme korištene u ispitivanju heteroforije" obranio je na Medicinskom fakultetu 2011. godine. Nakon položenog državnog ispita zapošljava se u oftalmološkoj poliklinici Optotim u Zagrebu, a od 2013. godine radi u kabinetu za optometriju očne optike Ghetaldus Dalmacija u Splitu. Osnivač je prvog hrvatskog portal za zdravlje očiju i vida - Optometrija.net, koji se postupno razvio u najveći izvor informacija o očnom zdravlju u regiji. Član je europske akademije za optometriju i optiku (EAOO).

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

pet × jedan =

Back to top button