Žute oči – koja zdravstvena stanja uzrokuju žute bjeloočnice?
Bijeli dio oka poznat je kao bjeloočnica. Zdravo očno tkivo bi trebalo biti bijelo. Pojava žutih očiju implicira prisutnost bolesti.
Kakva stanja mogu uzrokovati žute bjeloočnice?
Žute oči se mogu pojaviti radi disfunkcije:
- jetre,
- žuči,
- gušterače,
- više organa.
Zdravstvena stanja koja utječu na jetru
Jetra obavlja brojne važne funkcije u tijelu, uključujući razbijanje crvenih krvnih stanica. Stanja koja utječu na rad jetre mogu dovesti do žutih očiju. Oštećenje jetre i ciroza su najčešći uzroci te pojave. Stanja koja uzrokuju cirozu jetre uključuju:
- prekomjerno konzumiranje alkohola,
- rak jetre,
- infekciju jetre,
- nealkoholnu masnu bolest jetre koja se često javlja kod pretilih ljudi,
- hepatitis B i C.
Hepatitis A, D i E isto tako mogu uzrokovati žuticu, ali oni su manje česti uzročnici za razliku od hepatitisa B i C.
Zdravstvena stanja koja utječu na žuč
Jetra proizvodi žuč koja se kasnije skuplja u žučnom mjehuru. Žučni mjehur je odgovoran za otpuštanje žući kako bi pomogao tijelu lakše probaviti masnoće. Povezuje se natrag s jetrom preko žučnih kanala. Žutica se može javiti ako su ti kanali blokirani.
Blokada se često javlja radi pojave žučnih kamenaca. Ostala stanja uključuju ciste, tumore ili upale žučnog mjehura.
Zdravstvena stanja koja utječu na gušteraču
Kanal gušterače i kanal žuči se povezuju kako bi se slijevali u tanko crijevo. Ako je kanal gušterače opstruiran iz bilo kojeg razloga, postoji mogućnost da se žuč pravilno ne slijeva i može se pojaviti žutica. Rak gušterače može uzrokovati to stanje.
Poremećaji krvi
Abnormalno razdvajanje crvenih krvnih stanica ili slabije izlučivanje bilirubina može uzrokovati pojavu žutih očiju. Iz tog razloga, stanja koji utječu na životni vijek crvenih krvnih stanica ili njihovo stvaranje mogu uzrokovati žute oči. To uključuje:
- imunološku hemolitičku anemiju uzrokovanu lijekovima,
- reakciju nekompatibilnosti od transfuzije krvi, koja se smatra hitnim medicinskim slučajem,
- anemiju srpastih stanica.
Uzroci žutih bjeloočnica kod novorođenčadi
Kod novorođenčadi oči mogu požutjeti kao rezultat žutice. Žutica je vrlo česta pojava u novorođenčadi, jer jetra još uvijek sazrijeva. Bilirubin se često nakuplja brže nego što ga nezrela jetra novorođenčeta može razgraditi, što uzrokuje žuticu.
Osim žutila kože, jedan od najjasnijih znakova žutice u novorođenčadi su žute bjeloočnice.
Žute bjeloočnice samo su jedan od simptoma žutice kod novorođenčadi. Roditelji bi također trebali pripaziti na sljedeće simptome:
- žuta koža,
- nedostatak energije,
- razdražljivost,
- vrućica,
- poteškoće s hranjenjem.
Pedijatar odmah treba pregledati svako novorođenče sa spomenutim simptomima. Većina slučajeva žutice kod novorođenčadi je bezopasna i prolazi bez liječenja, kako jetra sazrijeva.
Uzroci normalne neonatalne žutice uključuju:
- Fiziološka žutica: Mnogo novorođenčadi ima ovu vrstu žutice, zbog rane faze razvoja jetre. Obično se pojavljuje 2 do 4 dana od rođenja.
- Dojenje: Dojenje može uzrokovati žuticu kada novorođenče ne prima dovoljno majčinog mlijeka za ispiranje bilirubina. Ova žutica često nestaje kada dijete dobije dovoljno majčinoga mlijeka.
- Majčino mlijeko: Povremeno, tvari u majčinom mlijeku uzrokuju da crijeva novorođenčeta zadrže bilirubin, a ne da ga izlučuju u stolici. Ovaj oblik žutice se obično povuče u dobi do 12 tjedana.
Neki uzroci žutice kod novorođenčadi zahtijevaju daljnje liječenje. To uključuje:
- Žutica zbog ne-kompatibilne krvne grupe: Kada majka i fetus nemaju kompatibilne krvne grupe, majčino tijelo može napasti crvena krvna zrnca fetusa dok je u maternici. Budući da majčina antitijela već razbijaju crvene krvne stanice novorođenčeta prije rođenja, ova vrsta žutice može se pojaviti već u prvom danu života.
- Žutica nedonoščadi: Nedonoščad je pod najvećim rizikom od žutice, jer je njihova jetra izrazito nerazvijena. Prijevremeno rođena djeca mogu imati jaču žuticu ili žuticu uz niz drugih stanja.
- Infekcije: Neke bakterijske infekcije, poput sepse, mogu izazvati žuticu kod novorođenčadi.
- Krvarenje: Unutarnje krvarenje može izazvati žuticu, a rizik od krvarenja je veći kod nedonoščadi.
Dok većina novorođenčadi ima blagu do umjerenu žuticu, javljaju se i teži slučajevi. Slučajevi blage žutice mogu se riješiti bez liječenja, dok se umjerenija žutica može liječiti fototerapijom. Kod izuzetno teških slučajeva (rijetko), možda će biti potrebno liječenje transfuzijom krvi.
Žute oči – zablude o uzrocima ove pojave
U narodu se može čuti da preveliko konzumiranje hrane koja je bogata vitaminom A ili beta karotenom uzrokuju pojavu žutih očiju. Ta hrana uključuje mrkve, bundeve i lubenice. Dakle ova vrsta hrane može utjecati na kožu, ali ne bi smjela utjecati na pojavu žutih očiju.
Pročitajte sljedeće:
Članak objavljen 28/08/2018, posljednja izmjena 11/04/2023.