Žuta pjega – kako se liječi degeneracija žute pjege?
Ova bolest pogađa žutu pjegu – makulu, središnji dio mrežnice koji nam omogućuje da vidimo oštro i detaljno. Žuta pjega je ujedno najznačajniji i najosjetljiviji dio mrežnice.
U dobi od 65 godina života žuta pjega se počinje degenerirati, te bolest zahvaća jednu od četiri osobe.
Simptomi makularne degeneracije:
- bezbolan gubitak vida
- osjetljivost na svjetlo (fotofobija)
- otežana prilagodba iz tame u svjetlo
- iskrivljene slike
Degeneracija žute pjege – liječenje
Postoje dvije vrste degeneracije žute pjege, suha i vlažna. Degeneracija suhe forme je češća, te se ne može liječiti već se tretira vitaminima koji usporavaju progresiju bolesti. Dolazi do oslabljene funkcije žute pjege i centralnog vida. Bolest najčešće napada jedno oko, no može biti zahvaćeno i drugo.
Naveli smo dnevnu dozu vitamina, koji usporavaju napredovanje bolesti suhe forme:
- Vitamin C (550 mg)
- Vitamin E (400mg – sintetički)
- Lutein (10 mg)
- Cink (80 mg)
- Bakar (2 mg)
Vlažni oblik makularne degeneracije je ozbiljniji, te najčešće dolazi do gubitka centralnog vida. Dolazi do stvaranja abnormalnih krvnih žila ispod mrežnice, te do njihova pucanja i naposljetku krvarenja. Simptom koji upućuje na ozbiljnost i hitnu liječničku pomoć su ravne linije koje nam se u vidom polju čine iskrivljene.
Online test za makularnu degeneraciju: Amslerov test
Vlažna forma degeneracije žute pjege liječi se Anti-VEGF lijekovima. Anti-VEGF terapija pomaže smanjiti broj abnormalnih krvnih žila mrežnice. Također usporava curenje iz krvnih žila, a u nekim slučajevima dolazi i do poboljšanja vida. Lijek se aplicira uz pomoć injekcije, koja se po potrebi ponavlja nekoliko puta u razmaku od par mjeseci.
Najčešće korišteni ANTI-VEGF lijekovi su:
Ranibizumab (Lucentis) – je odobren od strane američke agencije FDA i smatra se jednim od najučinkovitijih lijekova za obnovu vida i za zaustavljanje rasta novih krvnih žilica.
Bevacizumab (Avastin) – zaustavlja rast novonastalih krvnih žilica. Njegova prednost pred Lucentisem i Macugenom je što je jeftiniji.
Pegaptanib (Macugen) – prvi anti-VEGF lijek odobren od strane američke agencije FDA. Pokazalo se da je učinkovit u 70% slučajeva. Najčešće se koristi kod ostalih bolesti mrežnice, primjerice za liječenje edema makule.
U rjeđim slučajevima vlažna forma makularne degeneracije tretira se fotodinamičkom terapijom ili laserskom fotokoagulacijom.
Fotodinamička terapija je hladni laserski tretman koji se još uvijek koristi za liječenje bolesnika s vlažnom formom degeneracije žute pjege, iako mnogo rjeđe sada kada su dostupni anti VEGF lijekovi. Zahvat se može koristiti u kombinaciji npr. s Lucentisom kako bi dobili što učinkovitije rezultate liječenja.
Laserska fotokoagulacija – zastarjela metoda “vrućim laserom”. Riječ je o laserskom tretmanu koji zatvara abnormalne krvne žile i zaustavlja njihovo curenje i rast. Budući da je riječ o toplinskom laseru, loša strana je što oštećuje okolno tkivo i utječe na gubitak vida. Budući da noviji tretmani ne oštećuju mrežnicu fotokoagulacija laserom je zamijenjena novim, više navedenim tretmanima.
Možda će vas također zanimati: Što je senilna makularna degeneracija?