Suho oko – uzroci, simptomi i liječenje
Suze su važne za cjelokupno zdravlje naših očiju i vida. Svaki put kada trepnemo, sloj suza se širi poput zaštitnog filma na prednjoj plohi našeg oka. Ukoliko ne trepćemo dovoljno često, na površini oka se mogu stvoriti suha područja, te čak uzrokovati smanjenje vidne oštrine.
Posljedice suhih očiju kreću se od suptilne, ali stalne iritacije očiju do značajne upale, pa čak i ožiljaka na prednjoj površini oka.
Naš suzni film ima važne funkcije:
- Podmazuje rožnicu, olakšavajući kretanje kapaka.
- Smanjuje rizik od infekcije oka.
- Održava površinu oka vlažnom, glatkom i čistom.
- Uklanja strana tijela s površine oka.
- Štiti rožnicu i spojnicu od vanjskih i kemijskih podražaja, kao i temperaturnih promjena.
- Opskrbljuje oči kisikom i hranjivim tvarima.
Suze stvaraju na površini oka tzv. suzni film, koji se sastoji od tri sloja. Neposredno na površini rožnice i spojnice nalazi se mukozni sloj, koji je produkt vrčastih stanica spojnice.
Drugi sloj je vodeni sloj kojeg proizvode suzne žlijezde. Sastoji se od oko 60 različitih proteina, elektrolita i vode. Lizozim, najzastupljeniji je glikolitički enzim (20-40% ukupnog proteina), koji može razbiti bakterijske stanične stijenke.
Oba sloja, mukozni i vodeni su pokrivena lipidnim (uljnim) slojem, koji je produkt Meibomovih žlijezda na rubu očnih kapaka. Njegova glavna funkcija je usporiti isparavanje suza i ravnomjerno širiti suze po površini oka. Može također djelovati kao barijera protiv vanjskih čestica.
Svaka promjena ravnoteže troslojnog suznog filma može uzrokovati oštećenja, koja mogu dovesti do poremećaja kao što je suho oko.
Uzroci suhog oka
Smanjena produkcija suza najčešće se pojavljuje kao posljedica starenja, zbog hormonalnih promjena. I muškarci i žene mogu razviti suho oko, međutim češće pogađa žene. Osnovni uzrok pojave suhog oka najčešće je povezan s disfunkcijom Meibomove žlijezde.
Ostali mogući uzroci sindroma suhog oka su:
- Dugo gledanje u ekran računala, koje za posljedicu ima smanjenu učestalost treptanja.
- Blefaritis, upala očnih vjeđa.
- Dugo nošenje kontaktnih leća.
- Posljedica laserske korekcije vida ili operacije katarakte. U većini slučajeva se radi o privremenoj suhoći koja nestaje u roku od nekoliko tjedana od postupka.
- Boravak u klimatiziranim, zadimljenim i prašnjavim prostorima.
- Entropij i ektropij, uvrnuta i izvrnuta vjeđa.
- Lagoftalmus – spavanje s otvorenim očima.
- Pušenje. Osim što može utjecati na suhoću očiju, pušenje je povezano s ozbiljnim očnim problemima, poput makularne degeneracije i razvoja očne mrene.
- Određene bolesti, poput reumatoidnog artritisa, Sjögrenovog sindroma, bolesti štitnjače i lupusa.
- Uzimanje određenih lijekova; poput diuretika za visoki krvni tlak, beta-blokatora za srčane probleme ili visoki krvni tlak, antihistaminika, tableta za spavanje i antidepresiva.
Na kvalitetu suznog filma utječu hormonske promjene, koje se najčešće pojavljuju kod žena tijekom i nakon menopauze.
Koji simptomi ukazuju na suho oko?
Problemi sa suhim okom započinju bez većih simptoma, ali se postupno pogoršavaju. Pacijenti se najčešće žale na slijedeće simptome:
- iritacija očiju,
- svrbež očiju,
- crvene oči,
- fotofobija,
- peckanje oka,
- umorne oči,
- osjećaj stranog tijela u oku,
- bol u oku (kod izrazite suhoće oka).
Kada je oštećen samo jedan sloj suznog filma, pacijenti se ponekad žale na povećani intenzitet suzenja, što je paradoks. To se može objasniti činjenicom da dolazi do povećane proizvodnje suznog sloja pri nedovoljnoj proizvodnji ostala dva sloja suznog filma.
Sindrom suhog oka jedan je od najčešćih očnih stanja u svijetu i primarni razlog posjete očnom liječniku.
Liječenje suhog oka
Vrlo malo uzroka suhog oka je moguće odstraniti, te s tim bolest izliječiti. Zbog toga je osnova liječenja zamijeniti prirodne suze umjetnima. U lakšim slučajevima suhog oka primjenjuju se kapi koje su dostupne bez recepta. Nazivaju se umjetne suze ili lubrikantne kapi, i mogu se kupiti u ljekarnama i optikama. Također postoje umjetne suze u obliku gela. U težim slučajevima suhog oka postoji mogućnost liječenja lokalnom primjenom ciklosporinskih ili serumskih kapi. Moguća je i ugradnja suznih čepića koji usporavaju odvodnju suza iz oka. Ponekada pomaže masaža očnih kapaka.
Važnu ulogu u smanjenju simptoma također ima i prilagođavanje radnog i kućnog okruženja. Dobro je ograničiti boravak u klimatiziranim, zadimljenim i prašnjavim prostorima, te ako je moguće, rad na računalu svesti na minimum. Također je dobro smanjiti intenzitet nošenja kontaktnih leća.
Pročitajte sljedeće:
Schirmerov test za suho oko – kada se obavlja i što očekivati?
Članak objavljen 01/06/2010, posljednja izmjena 27/04/2023.
e taj problem imam,ali mi ni kapi nepomažu,poljudjet cu više..još sam zaposlena kao konobarica u gradskoj kavani, pa sav taj dim jos više iritira
Imam dijagnozu suhog oka skoro godinu dana, na sunce ne smijem jer poslije imam užasne bolove. Smeta mi jaka svjetlost.
Liječio sam se uobičajenim lijekovima i pomažu samo kortikosteroidne masti(tobradex i sl.) Preventivno kapam umjetne suze i stavljam corneregel.
Noću mi se oči skroz osuše tako da mi se slijepe s kapcima, išao sam kod raznih specijalista za oči i zaključio da im je ovo nešto nepoznato ili malo poznato.
Nikad prije nisam imao nikakve probleme s očima, nikakve.
Očajan sam.
Poštovani,
osim kortikosteroidnih masti, simptome suhog oka je moguće umanjiti tzv. “čepićima” koji se umeću u suzne kanale, te tako zadržavaju suze u oku. Raspitajte se kod svog oftalmologa o tome.
Lijep pozdrav,
Optometrija.net tim
Od 19.god.imam isti problem. Svako vece ukapavam vjestacke suze, isopito tears (alcon) i kad osjetim da su mi oci vise suve, ukapam tobrex mast i cornere gel. Ako pak pukne roznjaca tu terapiju koristim vise puta, ne samo uobicajena 3. Tako su mi preporucili u ocnoj klinici Sveti vid.
Poštovana,
Tobrex mast svakako nebi smjeli ukapavati povremeno i bez nadzora liječnika. Ponovno se posavjetujte s vašim oftalmologom oko terapije.
Srdačan pozdrav,
Optometrija.net tim
pozdrav ovako upala mi je spena u oko i koristim tobrex mast i kapi 4 dana dali smijem i dalje koristiti mast i kapi
Poštovani,
da, ali uz redovitu kontrolu oftalmologa.
Lijep pozdrav,
Optometrija.net tim
Postovani..imam jedno pitanje..juce me udario kamenčić u oko priliko košenja trave..malo me bolilo ali me vise ne boli niti je oko crveno..ali imam mutan vid na to oko pogotovo na daljinu..dali je to neka prolazna povreda ili je nesto ozbiljnije?hvala vam unapred..
Poštovani,
otiđite što prije kod oftalmologa. Moguće da se radi o unutarnjoj ozljedi oka i to ne smije čekati.
Lijep pozdrav,
Optometrija.net tim
Imala sam virusni konjuktivitis koji doktori nisu prepoznali i lecili ga kao bakterijski …kada su shvatili da su nam antibiotici samo odmogli sada ( meni i muzu)su nam dali kapi koje nam olaksavaju klizanje kapka …jednostsvno oci su nam suhe
Da li je moguce da je ovo posledica pogresne terapije ili cemo imati problema non stop? HVALA
Poštovana,
terapiju za virusne upale praktično nemamo, ne vjerujem da je antibakterijska terapija učinila ikakvu štetu. Očekivano je da će se simptomi povući kako organizam nadvlada virus.
Pozdrav,
dr. Šarić
Postovani, prije 5 mjeseci sam isla na lasersko skidanje dioptrije, kao i vecinu imam problem sa suvim ocima, koristim Blink kapi i Recugel, povremeno i Sistane gel drops. Ali nista mi ne pomaze, dr je sumnjala da su uzrok hormoni, ali nalaz je pokazao da su oni uredni. Ako imate neki savjet, molila bih vas da mi napisete. Hvala.
Poštovana,
postoji cijeli niz terapija/postupaka koje koristimo kada suze i gel nisu dovoljne. Suzni čepići, ciklosporinske kapi, serumske kapi…. no za to sve trebate iskusnog oftalmologa koji će procijeniti što upotrijebiti i u kome času.
Pozdrav,
dr. Šarić
Postovani,prije 7 meseci isla sam na lasersko skidanje dioptrije. Imam problem sa zacepljenim suznim kanalima ,suvim ocima i oticanjem gornjih kapaka ujutru a i preko dana. Ponekad mi oci budu tako otecene da mi se cini da su skroz deformisane, levo oko vise od desnog.Moj dr je u medjuvremenu promenio vise tetapija i razne kapi ali sve neuspesno. Trenutno koristim Recugel i Fermavisc kapi ali mi to bas i ne pomaze.
Ako imate neki savet,molila bih vas da mi napisete.
Unapred Hvala.
Poštovana,
ako je problem začepljenih suznih puteva onda je potrebno sondiranje, ako je slučaj obratan potrebno je suznim čepićima zatvoriti suzne kanale, no za to je potreban pregled. Kada se to riješi potrebno se koncentrirati na umjetne suze, ako one same nisu dovoljne moguća je primjena kapi napravljenih iz vlastitog seruma. No naravno sve to u dogovoru sa svojim oftalmologom.
Pozdrav,
dr. Šarić