Suhe oči i glaukom: dvostruka nevolja
Uobičajeno je da se pacijenti sa suhim očima žale na suzenje, oscilacije u vidnoj oštrini, ili da imaju osjećaj pijeska u očima. Simptomi suhog oka razlikuju se od osobe do osobe. Simptomi mogu doći i povući se bez prave dijagnoze, a često su suptilni. Ipak, kada se utvrdi da je zaista riječ o suhom oku, s početkom liječenja obično odmah dolazi do olakšanja simptoma.
Poput glaukoma otvorenog kuta, sindrom suhog oka postaje češći sa starenjem.
Liječenje oba stanja može biti izazov za pacijenta i za liječnika. Liječenje sindroma suhog oka vrlo je važno kako za pacijentovu udobnost, tako i za dugoročno zdravlje površine oka. No, s obzirom da je glaukom bitno ozbiljnije stanje koje može uzrokovati gubitak vida, obično se prvo liječi glaukom.
Liječenje glaukoma uvijek ima prednost nad liječenjem sindroma suhog oka, iako sindrom suhog oka više muči pacijenta (glaukom je u početnim stadijima uglavnom bez simptoma).
Što uzrokuje sindrom suhog oka?
Suho oko može biti uzrokovano mnogim različitim čimbenicima kao što su:
- Aktivnosti koje nesvjesno smanjuju učestalost treptanja, poput rada na računalu.
- Boravak u prostorijama sa sustavom grijanja ili hlađenja koji isušuje zrak (centralno grijanje i klima uređaji).
- Korištenje kapi za liječenje glaukoma tijekom dugog razdoblja.
- Upala vjeđa.
- Prethodne očne infekcije ili prethodne operacije oka.
- Bolesti kao što su reumatoidni artritis i Sjogrenov sindrom.
- Lijekovi poput anitihistaminika i antidepresiva.
Liječenje suhog oka i glaukoma
Liječenje oba stanja u isto vrijeme obično je uspješno, a vaš oftalmolog može isprobati nekoliko tretmana kako bi pronašao kombinaciju koja djeluje najbolje.
Liječenje suhog oka uključuje:
- Umjetne suze, najčešće u obliku kapi za oči.
- Čišćenje kapka i topli oblozi za smanjenje upale.
- Korištenje ovlaživaća zraka u suhim prostorijama, kako bi se smanjilo isparavanje suza.
- Ugradnja suznih čepića koji usporavaju odvodnju suza iz oka.
- Također, postoji mogućnost liječenja lokalnom primjenom ciklosporinskih ili serumskih kapi.
Prvi izbor kod liječenja suhog oka gotovo uvijek su umjetne suze u obliku kapi za oči. Blink® intensive kapi za oči namijenjene su osobama sa srednjim ili teškim oblikom suhog oka. Polietilen glikol koji sadrže ima ulogu glavnog ovlaživača koji povećava viskoznost suza, ali bez zamućenja vida. Jedini zadržava vlažnost u oku čak 60 minuta nakon primjene.
Budući da su Blink® intensive kapi izrazito hipotonične, djeluju direktno na sam mehanizam nastanka suhog oka, koji je definiran povećanom osmolarnošću suznog filma. Naime, uslijed dehidracije u suzama se povećava koncentracija otopljenih tvari što rezultira izvlačenjem vode iz stanica susjednih tkiva, dovodeći tako do mogućeg oštećenja tkiva očne površine, upalnih promjena, te daljnjeg pogoršanja simptoma suhog oka.
Također, sadrže natrijev hijaluronat koji u kombinaciji s polietilen glikolom održava vlažnost oka, a time pruža dugotrajno olakšanje za osjećaj iritacije i suhoće očiju.
I glaukom i sindrom suhog oka su kronična stanja i važno je liječiti obje bolesti. Kako liječenje oba stanja najčešće uključuje korištenje kapi za oči, pridržavanje režima kapanja može biti izazov za pacijenta. Ipak, održavanje zdrave površine oka suza povećava udobnost i utječe na dugoročno zdravlje oka.
Imam glaukom I suho oko..naravno I 65.god.bar sam se rijesila miopije alte -18…-12.. u Optical express,u..tamo su mi prepisali kapi blink intensive..I vec dvije godine samo njih koristim..