“Suhe oči”: Poremećaj nastao u 2000-itima
To je naziv za stanjivanje suznog filma (trajnog suznog sloja koji prekriva rožnicu i spojnicu) zbog nedostatka suza ili pojačanog isparavanja.
Osim uslijed uzroka iz okoliša, ovaj se poremećaj često javlja u kasnijoj dobi: problemi sa suznim filmom česti su kod ljudi starijih od 60 godina i kod žena u menopauzi.
Na ovaj poremećaj mogu utjecati i drugi čimbenici: pojedine vrste lijekova poput beta-blokatora ili diuretika, kao i sredstva za opuštanje mišića i uklanjanje anksioznosti mogu s vremenom dovesti do simptoma koji su jako slični onima koji se javljaju kod primarnog nedostatnog stvaranja suznog filma.
Također, pojedini poremećaji površine oka mogu izmijeniti količinu i sastav suzne tekućine. Najčešći takav slučaj je blefaritis (upala očnih kapaka) kada upala izaziva promjene u izlučivanju očnih žlijezda koje posljedično mijenjaju suzni film.
Nepravilna i pretjerana uporaba kontaktnih leća također može dovesti do promjena suznog filma. Važno je upamtiti da su kontaktne leće strano tijelo i da ih treba koristiti samo s prikladnim suznim filmom.
Suhe oči – simptomi
Simptomi suhih očiju uključuju kontinuiranu iritaciju, osjećaj stranog tijela u oku, svrbež, pečenje, probleme kod otvaranja kapaka, učestalu potrebu za ispiranjem ili trljanjem očiju, hiperosjetljivost na svjetlo te umorne oči tijekom cijelog dana. Crvene i zamućene staklaste oči gotovo su uvijek znak nedostatne hidratizacije površine oka.