Celulitis – uzroci, simptomi, moguće komplikacije i metode liječenja
Sadržaj:
- Celulitis općenito
- Celulitis očnih vjeđa
- Orbitalni celulitis
- Uzroci
- Liječenje
- Je li celulitis zarazan?
Celulitis je često uzrokovan infekcijom stafilokokom ili streptokokom. Infekcija može započeti u sinusima, a zatim se proširiti na orbitu ili kapke.
Rane na koži ili operacije (uključujući oralnu kirurgiju), također mogu dovesti do infekcije. Važno je temeljito očistiti sve rane i slijediti upute svog liječnika ili stomatologa za postoperativnu njegu.
Jedna od karakteristika celulitisa jest da se brzo širi, čime je vrlo ozbiljna infekcija koja zahtjeva hitnu medicinsku skrb. Ukoliko smatrate da vi ili vaše dijete imate infekciju, potrebno je kontaktirati liječnika što prije, jer neizliječeni celulitis može trajno sniziti vidnu oštrinu ili se proširiti limfnim sustavom i načiniti veću štetu.
1. Celulitis općenito
Celulitis je česta i ponekad bolna bakterijska infekcija kože. Prvi simptom je najčešće crveno, natečeno područje na koži, koje djeluje vruće i osjetljivo na dodir. Crvenilo i oteklina mogu se brzo širiti.
Najčešće pogađa kožu podkoljenica, iako se infekcija može pojaviti bilo gdje na tijelu ili licu. Infekcija je obično prisutna na površini kože, ali može utjecati i na tkivo ispod. Infekcija se može proširiti na limfne čvorove i krvotok.
Ako se celulitis ne liječi, može postati opasan po život. Ukoliko imate simptome, odmah potražite liječničku pomoć.
Mogući simptomi celulitisa su sljedeći:
- upala kože ili osip koji se brzo širi,
- bol i osjetljivost u zahvaćenom području,
- crvenilo ili upala kože,
- osjećaj topline u zahvaćenom području,
- sjajna ili natečena koža,
- apsces s gnojem (nakupina gnoja koja obično nastaje uslijed bakterijske infekcije)
groznica.
Ozbiljniji simptomi celulitisa su:
- bolovi u mišićima,
- treskavica,
- zimica (ne možete se ugrijati niti ispod nekoliko pokrivača),
- vrtoglavica,
- umor,
- znojenje,
- natečenost,
- osjećaj bolesti,
- neprirodna toplina kože.
Sljedeći simptomi mogu značiti da se infekcija širi:
- letargija,
- mamurluk,
- mjehurići na koži,
- crvene pruge na koži.
Ako imate bilo koji od ovih simptoma, odmah zatražite liječničku pomoć.
2. Celulitis očnih vjeđa (preseptalni ili periorbitalni celulitis)
Celulitis kapaka, također poznat kao periorbitalni ili preseptalni celulitis, je infekcija tkiva oko očiju. Infekcija može biti uzrokovana manjom traumom na području oko očiju, poput uboda insekta. Može se pojaviti i kao posljedica druge infekcije, poput sinusitisa.
Celulitis kapka uzrokuje crvenilo i bolno oticanje kapka i kože koja okružuje oči. Stanje se javlja mnogo češće kod djece nego kod odraslih.
Infekcija očnih vjeđa obično se uspješno povlači kada se krene rano s liječenjem, te se može učinkovito liječiti antibioticima. Međutim, može postati problematična ako se ne liječi.
Na primjer, može dovesti do ozbiljnog stanja ako se infekcija proširi na očnu šupljinu. Infekcija očne šupljine ili orbitalni celulitis, može uzrokovati trajne probleme s vidom ili sljepoću. Važno je započeti s liječenjem preseptalnog celulitisa odmah, kako bi se spriječile moguće komplikacije i širenje upale na orbitu.
Simptomi celulitisa očnih kapaka mogu uključivati:
- oticanje kapka,
- crvenilo oko kapka,
- oticanje kože oko očiju.
Ovo stanje obično ne uzrokuje probleme s vidom niti bilo kakvu bol u očima.
Celulitis očnih kapaka je uzrokovan bakterijskom infekcijom. Infekcija se najčešće razvije nakon manje ozljede, poput ogrebotine ili uboda insekta oko očiju. Ozljede omogućuju bakterijama da uđu u ranu i uzrokuju infekciju.
3. Orbitalni celulitis (postseptalni celulitis)
Orbitalni celulitis je infekcija mekih tkiva unutar očne šupljine. Radi se o ozbiljnom stanju koje bez liječenja može dovesti do gubitka vida i komplikacija opasnih po život.
Orbitalni celulitis, koji se ponekad naziva i postseptalni, može se pojaviti u bilo kojoj dobi, ali najčešće pogađa malu djecu.
Orbitalni celulitis odnosi se na infekcije koje se javljaju ispred orbitalnog septuma.
Simptomi orbitalnog celulitisa
Orbitalni celulitis je ozbiljna infekcija koja utječe na masno i mišićno tkivo unutar očne šupljine, odnosno orbite. Infekcija uzrokuje upalu koja može gurnuti oko prema van. Bol, oticanje ili izbočenje očiju su uobičajeni simptomi orbitalnog celulitisa.
Ostali simptomi mogu uključivati:
- ograničeno kretanje oka ili bol pri pokušaju pomicanja oka,
- oslabljen vid ili nagli gubitak vida,
- crveni, natečeni očni kapak,
- otežano otvaranje oka,
- nemogućnost otvaranja oka,
- iscjedak iz zaraženog oka,
- groznica,
- umor,
- gubitak apetita,
- glavobolja.
Najčešći uzrok orbitalnog celulitisa je sinusitis, odnosno infekcija sinusa. Istraživanja pokazuju da do 86 posto ljudi koji imaju orbitalni celulitis također imaju sinusitis.
4. Uzroci celulitisa
Celulitis je najčešće uzrokovan streptokokom ili stafilokokom, ali može biti uzrokovan i gljivičnim infekcijama.
Neizravni uzroci celulitisa uključuju:
- nedavnu operaciju,
- ugriz insekta,
- ranu kože (osobito na licu),
- sinusitis.
Iz razloga što je sinusitis češći prilikom hladnog vremena, celulitis se javlja pretežno zimi, piše portal Američka akademija oftalmologije.
Celulitis također može biti povezan s kozicama, astmom ili ostalim sustavnim bolestima.
5. Liječenje
U većini slučajevima liječnik će vam prepisati antibiotike. Poboljšanje se očekuje unutar nekoliko dana.
Liječenje celulitisa
Celulitis se liječi oralnim antibioticima tijekom 5 do 14 dana. Liječnik vam također može prepisati sredstva za ublažavanje bolova.
Odmarajte se dok se simptomi ne poboljšaju. Celulitis bi se trebao potpuno povući u roku od 7 do 10 dana nakon što se započne s terapijom antibioticima. Možda će vam trebati duže liječenje ako je infekcija jaka zbog nekog drugog kroničnog stanja ili oslabljenog imunološkog sustava.
Liječenje celulitisa očnih vjeđa
Starija djeca i odrasli mogu se liječiti oralnim antibioticima. Važno je uzimati terapiju antibiotika do kraja, neovisno o ranom poboljšanju simptoma.
Djeca mlađa od 4 godine možda će trebati ići u bolnicu kako bi intravenski primili antibiotike. Antibiotici se obično daju kroz venu na ruci.
Topli oblog može se koristiti kod kuće, kako bi se smanjila upala. U procesu liječenja je važno slijediti upute oftalmologa i redovno obavljati kontrole.
Liječenje orbitalnog celulitisa
Orbitalna infekcija se može brzo proširiti i uzrokovati ozbiljne komplikacije, stoga je nužno trenutno liječenje. Standardne opcije liječenja orbitalnog celulitisa su antibiotici i operacija.
Nakon uspostavljene dijagnoze orbitalnog celulitisa, liječnik će vjerojatno preporučiti trenutno liječenje antibioticima koji se obično daju intravenski.
Liječnici obično koriste antibiotike širokog spektra, koji su učinkoviti protiv širokog spektra bakterija, uključujući bakterije Staphylococcus i Streptococcus.
Osobe s orbitalnim celulitisom obično trebaju ostati u zdravstvenoj ustanovi dok primaju antibiotsku terapiju. Infekcija orbite može se brzo proširiti, stoga liječnici obično pažljivo nadziru oboljelu osobu u procesu liječenja.
Operacija može biti potrebna ako infekcija ne reagira na antibiotike ili se širi na druge dijelove glave.
6. Je li celulitis zarazan?
Celulitis se obično ne širi s osobe na osobu. Ipak, moguće je zaraziti se ako imate otvoreni rez na koži koji dodirne kožu zaražene osobe.
Postoji veća mogućnost zaraze celulitisom ako imate kožno stanje poput ekcema ili atletskog stopala. Bakterije mogu ući u kožu kroz pukotine koje navedena stanja uzrokuju.
Oslabljeni imunološki sustav također povećava rizik od zaraze celulitisom, jer vas ne može zaštititi od infekcije.
Ukoliko se zarazite celulitisom, infekcija može biti vrlo ozbiljna ako se ne liječi. Zbog toga je važno da obavijestite svog liječnika.
Pročitajte sljedeće:
Članak objavljen 10/02/2015, posljednja izmjena 08/06/2022.