Što je skleritis, a što episkleritis?
Upala episklere ili episkleritis često podsjeća na lokalizirani oblik konjunktivitisa, ali nije popraćen vodeno – gnojnim sekretom kao što je to slučaj kod konjunktivitisa.
Episkleritis je obično manji poremećaj koji ne stvara trajna oštećenja očiju i obično se rješava u roku od jednog ili dva tjedna. Njegova prisutnost ponekad upućuje na autoimune bolesti kao što je npr. reumatoidni artritis.
Skleritis je rjeđa, ali ozbiljnija upala, koja se najčešće pojavljuje zajedno s autoimunim poremećajem, najčešće kod osoba u dobi između 30 i 60 godina. U težim slučajevima može doći do proboja (rupture) očne jabučice i gubitka oka.
Što uzrokuje skleritis i episkleritis?
Uzrok skleritisa i episkleritisa je nepoznat. Episkleritis i skleritis mogu biti povezani s poremećajem sustavne bolesti tijela. Takvi poremećaji uključuju autoimune bolesti reumatoidnog podrijetla (reumatoidni artritis, sklerodermija, lupus), upalne bolesti crijeva i tuberkulozu. Herpes zoster na oku može dovesti do pojave skleritisa.
Simptomi episkleritisa:
- crvene ili ljubičaste, odignute mrlje na bijelom predijelu oka, obično promjera od jednog centimetra
- osjećaj blage smetnje u jednom ili oba oka
Simptomi skleritisa:
- oštra bol u oku koja je intenzivnija, pri pokretu očiju
- pojačano crvenilo na bjeloočnici
- povećana osjetljivost na svjetlo (fotofobija)
- zamagljen vid
- bol koja utječe na čeljust ili kranijalne kosti u području očiju
Prevencija
Ne postoji način da se spriječi pojava skleritisa i episkleritisa. U nekim slučajevima korikosteroidne kapi za oči mogu ublažiti simptome.
Dijagnosticiranje skleritisa i episkleritisa
Za temeljnu dijagnozu potreban je detaljan pregled očiju od strane oftalmologa i čitava povijest bolesti. Također je nužno napraviti ultrazvuk očne jabučice, te laboratorijske testove krvi, da bi se ustanovilo s kojom sustavnom bolesti tijela je skleritis ili episkleritis povezan.
Liječenje skleritisa i episkleritisa
Za liječenje episkleritisa se prepisuju protuupalni lijekovi. Kod liječenja skleritisa kortikosteroidi mogu smanjiti upalu kod nekih bolesnika. U težim slučajevima mogu biti propisani imunosupresivni lijekovi. Ukoliko se radi o perforaciji sklere potreban je kirurški zahvat.