Sjogrenov sindrom – simptomi, komplikacije, uzroci i liječenje

Sjogrenov sindrom ili Sjogren sindrom je poremećaj imunološkog sustava kojeg definiraju dva najčešća simptoma, suho oko i suha usta. U nastavku saznajte uzroke, moguće komplikacije i mogućnosti liječenja.
0 Shares

Sjogren sindrom uzrokuje da vaš imunološki sustav napada zdrave stanice umjesto bakterija i virusa. Riječ je o autoimunoj bolesti. Oko 50% oboljelih ima bar još jednu autoimunu bolest, najčešće reumatidni atritis ili lupus. Iako se može pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, većinom zahvaća osobe oko 40-te godine života. Žene češće obolijevaju od muškaraca. Liječenje se usredotočuje na ublažavanje simptoma.

Sjogrenov sindrom – simptomi

Dva osnovna simptoma Sjogrenova sindroma su:

Suhe oči – oboljeli osjeća žarenje i peckanje očiju (“pijesak u očima”) i svrbež.

Suha usta – oboljeli ima osjećaj kao da su usta ispunjena pamukom, otežano je gutanje i govor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Blink umjetne suze

Ostali simptomi uključuju:

  • bol u zglobovima, oticanje i ukočenost,
  • bol u mišićima,
  • natečene žlijezde slinovnice (posebno žlijezde koje se nalaze iza čeljusti i ispred ušiju),
  • trajni suhi kašalj,
  • umor koji traje već neko vrijeme,
  • suhoća nosa, krvarenje nosa, sinusitis,
  • suhoća kože,
  • kožni osip,
  • krvarenje desni,
  • probavne smetnje.

Sjogrenov sindrom – komplikacije

  • Rana dijagnoza i liječenje ključni su za sprječavanje komplikacija. Najčešće komplikacije Sjogrenovog sindroma su povezane s očima i usnom šupljinom.
  • Problemi s vidom. Suhe oči mogu dovesti do osjetljivosti na svjetlost, zamagljenog vida i oštećenja rožnice.
  • Zubni karijes. Budući da slina pomaže u zaštiti zubi od bakterija koje uzrokuju karijes, oboljeli su skloniji stvaranju karijesa, zbog suhoće usne šupljine.
  • Gljivične infekcije. Zbog suhoće usne šupljine osobe sa Sjogren sindromom su također sklonije razvoju gljivične infekcije u ustima.
Sjogren sindrom
Foto: Pexels

Sjogren sindrom – uzroci

Točan uzrok nastanka Sjogrenova sindroma je još nepoznat. Infekcija uzrokovana bakterijom ili virusom može biti okidač nastanka bolesti.

Ako zamislimo da imate neispravan gen koji je uzrokovan Sjogren sindromom, te dobijete infekciju, kod zdrave osobe bijele krvne stanice najčešće napadaju bakterije. U vašem slučaju zbog neispravnog gena, vaše bijele stanice ciljaju zdrave stanice u žlijezdama koje stvaraju slinu i suze. Dolazi do suhoće u ustima i očima i to traje sve dok ne započnete liječenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Biotrue kontaktne leće akcija

Na koji način se liječi Sjogrenov sindrom?

Ne postoji konkretan lijek za liječenje Sjogren sindroma. Liječenje oboljelih je usmjereno lokalno, liječe se infekcije određenih dijelova tijela koja su zahvaćena.

Suhe oči

Suhoća očiju može se smanjiti aplikacijom umjetnih suza po danu, te očnih masti za vrijeme spavanja. Ukoliko “umjetne suze” ne pomažu, liječnik može prepisati lijekove za smanjenje upale suzne žlijezde, čime se poboljšava njena funkcija. Ukoliko imate suhe do jako suhe oči, vaš liječnik Vam može prepisati kapi za oči, kao što su ciklosporin ili lifitegrast. Dodatak prehrani u obliku lanenog ulja i vitamina D također može smanjiti suhoću očiju.

Sjogrenov sindrom liječenje
Foto: Pexels

Suha usta

Suhoća usne šupljine može se smanjiti povećanim unosom tekućine, ovlaživanjem zraka, te kvalitetnom stomatološkom skrbi, kako bi se izbjeglo propadanje zubi. Žlijezde za proizvodnju sline mogu biti stimulirane konzumacijom limunskih kapi bez dodatka šećera.

Dodatni ljekovi za smanjenje suhoće usne šupljine su pilokarpin (salagen) i cevimeline (evoxac). Ove lijekove trebaju izbjegavati osobe s glaukomom, srčanim manama i astmom. Ostali preparati za proizvodnju sline su dostupni u drogerijama, npr. pasta za zube, vodica za ispiranje usne šupljine i žvakaće gume bez šećera. Kada je riječ o gljivičnoj infekciji usne šupljine prepisuju se antifugalni lijekovi. Povećan unos vitamina E putem prehrane ili u obliku tableta pridonosi smanjenju suhoće usne šupljine.

Suhoća nosne šupljine i kože

Za smanjenje suhoće nosne šupljine pomaže fiziološka otopina u spreju. Ako imate problem sa suhoćom kože, tuširajte se u mlakoj vodi, ne vrućoj. Kada se brišete tapkajte kožu ručnikom, ne trljajte ju, te nanesite hidratantnu kremu dok je koža vlažna. Obavezno koristite gumene rukavice prilikom pranja suđa i čišćenja kuće. Ukoliko dođe do razvoja atritisa mogu vam biti prepisani protuupalni lijekovi npr. NSAIL. Lijekovi koji potiču imunološki sustav kao što su metotreksat (Trexall), također vam mogu biti prepisani.

Pročitajte sljedeće:

Suho oko – uzroci, simptomi i liječenje

Tekst objavljen 29/03/2019, posljednja izmjena 04/03/2024.

0 Shares
Oglas

Optometrija.net

Autori sadržaja na portalu Optometrija.net su isključivo stručne osobe – oftalmolozi, optometristi i optičari. Medicinski sadržaj je informativnog karaktera, te nije zamjena za savjet liječnika.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

dvanaest − pet =

Back to top button