6 najčešćih simptoma očne mrene
Da bi se stvorila jasna slika, zrake svjetlosti ulaze i prolaze kroz prirodnu očnu leću. Leća fokusira svjetlo i stvara jasnu sliku na mrežnici, koja se prenosi putem očnog živca do mozga. Ukoliko je očna leća mutna (uslijed nastanka mrene) slike koje vidite također će biti mutne. Ostala očna stanja kao npr. kratkovidnost mogu utjecati na jasnoću slike, no očna se mrena pojavljuje s dodatnim simptomima.
Zamagljen vid
Mutan vid na bilo kojoj udaljenosti je najčešći simptom očne mrene. Vaš vid se može usporediti s maglom ili pogledom kroz oblake. S vremenom, kako očna mrena sazrijeva sve manje svjetlosti može proći kroz očnu leću do mrežnice. Osobe s očnom mrenom najčešće imaju poteškoće s noćnim vidom i vožnjom automobila u večernjim satima.
>> Kako prepoznati očnu mrenu?
Blještavilo
Još jedan rani simptom očne mrene je blještavilo ili osjetljivost na svjetlo. Vjerojatno ćete imati problema s vidom prilikom jakog sunca. Osvjetljenje u prostoru može djelovat presvijetlo ili će se stvarati aureole oko izvora svjetlosti. Vožnja automobila je također otežana u večernjim satima, zbog blještanja farova nadolazećih automobila.
Dvoslike
U nekim slučajevima, očna mrena može uzrokovati pojavu dvoslika (diplopije), najčešće kada gledate samo jednim okom.
Promjene boja
Očna mrena utječe na nijanse boja, koje se često pojavljuju svjetlije. Cijela vizija koju promatrate se pojavljuje u žućkasto – smeđim tonovima. U početku možda nećete primijetiti promjene u bojama, no kasnije će biti otežano razlikovanje rozih i plavih tonova.
Poboljšanje vida na blizinu
Ponekad, katarakta može privremeno poboljšati sposobnost osobe da bolje vidi na bliskim udaljenostima, jer mrena djeluje kao jači objektiv. Osobama koje su možda nekad bile potrebne naočale za čitanje neće ih više trebati. S vremenom, kako očna mrena sazrijeva, vidna oštrina se ponovo pogoršava a dioptrijske naočale više ne pomažu.
Pročitajte sljedeće: Katarakta – vodič kroz operaciju