Peckanje očiju – koji su uzroci i kako ublažiti simptome?
Sadržaj:
Peckanje u oku može imati nekoliko mogućih uzroka, u rasponu od potpuno bezazlenih do vrlo složenih. Osjećaj pečenja može se pojaviti sa ili bez drugih simptoma, poput svrbeža, boli u očima, suznih očiju ili iscjetka.
U većini slučajeva jednostavno se postavlja dijagnoza, te se koriste bezreceptni lijekovi za ublažavanje simptome.
1. Peckanje oka – uzroci
Naveli smo najčešće uzroke peckanja očiju povezanih s različitim utjecajima.
Uzroci povezani s okolišnim čimbenicima:
- prašina,
- vjetar,
- izlaganje suncu,
- dim,
- kemijski iritanti,
- klor u bazenu,
- lak za kosu,
- smog.
Uzroci povezani s alergijama su; pelud, prašna, plijesan, perut kućnih ljubimca, te mirisi, poput gorućeg tamjana, parfema ili kolonjske vode.
Dim cigareta je jedan od najčešćih uzročnika kratkotrajnog pečenja očiju, a najosjetljiviji su nepušači.
Uzroci povezani s očnim stanjima:
- konjunktivitis – detaljnije u članku: Konjuktivitis – potpuni vodič,
- sindrom suhog oka – detaljnije u članku: Suho oko,
- blefaritis – detaljnije u članku: Blefaritis, upala očnih vjeđa,
- crveno oko – detaljnije u članku: Crvene oči – 10 najčešćih uzroka crvenog oka,
- fotofobija – detaljnije u članku: Fotofobija ili osjetljivost na svjetlost,
- sjogrenov sindrom – detaljnije u članku: Sjogrenov sindrom,
- disfunkcija Meibomovih žlijezda.
Ostali uzroci uključuju:
- dob,
- uporabu lijekova,
- bliješteća svjetla,
- kontaktne leće.
Tokom godina dolazi do snižene proizvodnje uljnih stanica suznog filma, što rezultira bržim isparavanjem suza. Na taj način nastaju suhe mrlje, koje uzrokuju osjećaj peckanja u oku. Važno je zapamtiti, da ukoliko ste počeli uzimati novi lijek, a primijetite peckanje očiju, što prije se obratite vašem liječniku.
2. Peckanje očiju – dijagnoza
Dijagnosticiranje osnovnog uzroka peckanja očiju je važno. Osobe koje osjećaju peckanje u očima trebale bi posjetiti liječnika što prije, jer nisu svi uzroci bezazleni. Pregled je moguće obaviti na teret HZZO-a putem uputnice u svakom bolničkom centru koji sadrži oftalmološki odjel. Jedan od primjera je Zavod za bolesti prednjeg segmenta oka klinike za očne bolesti KBC Sestre Milosrdnice.
Prije samog pregleda liječnika će zanimati vaša povijest bolesti, te novonastali simptomi. Postavljati će pitanja o tome kada su se simptomi pojavili, što ih pogoršava ili smanjuje, te da li ste imali ikakvih drugih problema s očima.
Liječnika će također zanimati koje lijekove uzimate. Određeni lijekovi, poput dekongestiva, mogu uzrokovati peckanje očiju, prenosi portal Medical News Today.
Osim uzimanja anamneze, liječnik će izvršiti i pregled očiju na biomikroskopu. U slučaju potrebe, ukapati će posebne kapljice u oči, koje omogućuju bolji pregled površine oka. Ukoliko postoji sumnja na suhoću očiju, oftalmolog će upotrijebiti i Schirmerov test za suho oko.
3. Peckanje očiju – liječenje
Liječenje ovisi o uzroku peckanja očiju. Na primjer, ako je pečenje posljedica bakterijske infekcije, liječnik će prepisati antibiotike u obliku kapi za oči.
Ukoliko je uzrok sindrom suhog oka, prepisati će vam umjetne suze i/ili gel za oči.
Ostali savjeti koje vam može preporučiti liječnik uključuju:
- Čišćenje ruba vjeđa u blizini baze trepavica, nježnom vatom i mlakom vodom. Ovo se najčešće preporuča kod prisutnosti blefaritisa.
- Primjena toplih obloga na oči. Napravite oblog tako da natopite čisti, mekani ručnik u toploj vodi, a zatim ga stavite preko očiju. Ovo nemojte raditi bez liječničke preporuke, jer u slučaju konjunktivitisa to može pogoršati simptome.
- Korištenje antihistaminskih kapi za oči ili tableta za smanjenje učinaka alergijskih reakcija na oči.
- Uzimanje dodataka prehrani kao što su riblje ulje i lanene sjemenke. Omega 3 masne kiseline mogu pomoći u smanjenju suhih očiju.
- Važno je piti dovoljno vode tijekom dana, jer hidratacija tijela pomaže i u hidrataciji očiju.
- Uzimajte redovite pauze pri radu na računalu, jer to može znatno pomoći u smanjenju suhoće i iritacije očiju.
- Nosite sunčane naočale radi zaštite od UV zraka i daljnje iritacije.
U slučaju izrazite suhoće oka, liječnik može preporučiti umetanje suznih čepova u suzne kanale, kako bi se usporilo otjecanje suza iz oka, te pospješila vlažnost.
4. Na koji način spriječiti peckanje oka?
U nastavku smo naveli nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u rješavanju simptoma peckanja očiju.
- Smanjite boravak u okruženju u kojem osjećate povećano peckanje očiju (zadimljene, klimatizirane, prašnjave prostorije).
- Posjećujte oftalmologa redovito kako bi što bolje utvrdili uzrok peckanja.
- Ukoliko nosite kontaktne leće obavijestite vašeg liječnika o simptomima s kojima ste se suočili.
- Savjetujte se s liječnikom o eventualnom prelasku na drugi lijek ili otopinu za čuvanje kontaktnih leća ukoliko ste nosioc leća.
- Zaštitite svoje oči sunčanim naočalama ili zaštitnim naočalama, koje mogu smanjiti osjetljivost na svjetlo i rizik od ozljeda.
- Jedite uravnoteženu prehranu – detaljnije u članku: Prehrana – Savjeti za zdravlje očiju.
- Ukoliko imate sindrom suhog oka, češće odlazite na kontrole i nikad ne ignorirajte nove simptome ili promjene na očima.
5. Kada kontaktirati liječnika?
Ako je peckanje u oku popraćeno s boli ili fotofobijom ili ako imate iscjedak iz oka, zamagljen vid, “mušice” u očima, bljeskove svjetla ili dvostruki vid, odmah se obratite oftalmologu, piše portal AllAboutEyes.
Čak i ako se ne pojavi nijedan od ovih dodatnih simptoma, trebali biste se obratiti liječniku ako pečenje očiju traje više od nekoliko dana.
Pročitajte sljedeće:
Članak objavljen 19/11/2015, posljednja izmjena 20/10/2023.