Krvarenje unutar oka – hifema

Pojam hifema (hyphema) označava nakupljanje krvi u prednjoj komori oka, prostoru ispunjenom tekućinom, a nalazi se između rožnice i šarenice. Krv može prekriti dio ili cijelu šarenicu i zjenicu. Ako imate hifemu, vid može biti djelomično ili potpuno blokiran.
0 Shares

Hyphema može biti nevidljiva prostim okom, ali i toliko teška da utječe na vidnu oštrinu. Simptomi mogu varirati, ovisno o uzroku krvarenja, ali mogu uključivati; zamagljen vid, tešku bol u oku, te osjetljivost na svjetlo.

Ponekad puknuti kapilar u oku može biti zamijenjen s hifemom. Puknuće kapilara na vanjskoj površini oka uobičajeno je i bezopasno stanje, a naziva se subkonjunktivno krvarenje. Subkonjunktivno krvarenje ne uzrokuje bol, dok je krvarenje unutar oka obično bolno. Hifema se mora pravilno liječiti, jer može uzrokovati trajne probleme s vidom.

Simtomi hifeme uključuju:

  • krvarenje u prednjem dijelu oka,
  • osjetljivost na svjetlost,
  • bolovi u oku,
  • zamagljen, zamućen ili blokiran vid.

Zbog čega dolazi do krvarenja unutar oka?

Hifema je obično uzrokovana traumom oka i popraćena je povišenjem očnog tlaka. Međutim, može se pojaviti bez upozorenja kod djece koja imaju druga zdravstvena stanja, poput anemije srpastih stanica ili hemofilije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Blink umjetne suze

Drugi mogući uzroci krvarenja uključuju:

  • abnormalne krvne žile,
  • upalu šarenice,
  • dijabetes,
  • okluziju retinalne vene,
  • prednji uveitis,
  • očnu kirurgiju.

U slučaju krvarenja unutar oka, neovisno o uzroku, potrebna je hitna medicinska pomoć. Najbolji način za prevenciju hifeme je nošenje zaštite za oči prilikom bavljenja sportom. Također, ozljede oka nikada nemojte shvaćati olako. Čak i ako nema krvarenja, obratite se svom liječniku.

Koje su moguće komplikacije?

Komplikacije koje prate krvaranje unutar oku variraju, ovisno o uzroku, a samo stanje može oštetiti rožnicu i dovesti do visokog očnog tlaka, eventualno i glaukoma, ukoliko se pravilno ne tretira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Biotrue kontaktne leće akcija

Liječenje hifeme

Oftalmolog na temelju pregleda može preporučiti sljedeće:

  • nošenje štitnika preko oka, kako biste ga zaštitili,
  • smanjenje tjelesne aktivnosti,
  • odmaranje u krevetu,
  • podizanje glave na viši položaj prilikom spavanja, kako bi se pospješila apsorpcija krvi,
  • možda će biti potrebno nekoliko kontrola očnog tlaka do potpunog ozdravljenja.
krvarenje unutar oka
Hifema

Oftalmolog može prepisati kapi za oko kako bi se smanjila oteklina, te ublažila bol i nelagoda. Također, može preporučiti da ne koristite aspirin, jer to može dovesti do većeg krvarenja. U težim slučajevima možda će biti potrebna hospitalizacija, kako bi liječnici bili u mogućnosti redovito kontrolirati stanje oka.

U slučaju da hifema izazove porast očnog tlaka, to može dovesti do glaukoma ili oštećenja rožnice. U tom slučaju oftalmolog može prepisati kapi za snižavanje očnog tlaka ili operaciju zbog uklanjanja viška krvi iz oka.

Pročitajte sljedeće:

Šljiva na oku – koliko je ovo stanje opasno?

Tekst objavljen 02/01/2017, posljednja izmjena 20/12/2024.

0 Shares
Oglas

dr. Dean Šarić, spec. oftalmolog

Doc. dr. sc. Dean Šarić, dr. med. je subspecijalist mikro i laserske kirurgije (refrakcijska kirurgija, katarakta, transplantacijska kirurgija). Nakon završenog Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, završava specijalizaciju iz oftalmologije na Klinici za očne bolesti KB „Sestre milosrdnice“. Magisterij i doktorat znanosti stječe na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Docent na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. Pozvani je predavač Američke oftalmološke akademije i koordinator za Europu. Više od dvadeset godina iskustava u struci, s preko 25 000 obavljenih zahvata. Radno mjesto: Klinika za očne bolesti KB “Sveti Duh” i poliklinika Optical Express, Zagreb.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

2 × četiri =

Back to top button