Edem makule oka – uzroci, simptomi i liječenje
Makula ili žuta pjega je vrlo malo područje koje se nalazi u središtu mrežnice. Svjetlosne zrake usmjerene su na mrežnicu, gdje se prenose do mozga i tumače kao slika koju vidite. Makula je odgovorna za vidnu oštrinu i boje.
Edem makule nastaje zbog nakupljanja tekućine koja curi iz krvnih žila mrežnice. Može doći do blagog ili težeg gubitka vida.
Često je komplikacija dijabetičke retinopatije, te je najčešći uzrok gubitka vida kod dijabetičara, osobito ukoliko se ne liječi.
Edem makule – uzroci
Postoje razni uzroci nastanka makularnog edema. Često su povezani s dijabetesom, gdje oštećene krvne žilice mrežnice počinju propuštati tekućine, uključujući i male količine krvi u mrežnici.
Ponekad, naslage masti mogu procuriti unutar mrežnice. Navedeno propuštanje uzrokuje oticanje makule.
Očne operacije, poput operacije katarakte, mogu povećati rizik od nastanka edema makule, iz razloga što su krvne žilice nadražene, te propuštaju tekućinu.
Ostali uzroci su:
- senilna makularna degeneracija
- uveitis
- okluzija vene mrežnice
- nuspojave određenih lijekova
- određeni genetski poremećaji, npr. retinits pigmentosa
Edem makule – simptomi
Najčešći simptomi edema makule su:
- zamagljen ili valovit središnji vid
- “isprane” boje
Ukoliko primijetite navedene simptome, odmah kontaktirajte svog liječnika. Edem makule oka je potrebno što prije liječiti, jer uzrokuje ozbiljan gubitak vida, pa čak i sljepoću.
Testirajte svoje vid:
Amslerov test: Test za makularnu degeneraciju i druge poteškoće s vidom
Liječenje makularnog edema
Liječenje se usmjerava na rješavanje osnovnog uzroka makularnog edema, te povezanog curenja krvnih žilica i oticanja mrežnice.
Liječenje makularnog edema ovisi o tome što ga uzrokuje i može uključivati:
- Liječenje injekcijama. Postoje lijekovi koji se nazivaju anti-VEGF lijekovi. Liječenje anti-VEGF lijekovima pomaže smanjiti abnormalne krvne žilice u mrežnici, te također smanjuje njihovo curenje.
- Liječenje kortikosteroidima. Kada je edem makule uzrokovan upalom, mogu se koristiti steroidni lijekovi. Lijekovi su dostupni u obliku kapi za oči, tableta i injekcija.
- Kapi za oči. Za liječenje cistoidnog makularnog edema koji se može pojaviti nakon operacije mrene, liječnik može propisati nesteroidne protuupalne kapi za oči.
- Lasersko liječenje. Kod ove metode liječnik koristi poseban laser kako bi zaustavio krvarenje žilica koje se nalaze oko makule. Cilj liječenja je smanjiti krvarenje i stabilizirati vid.
- Vitrektomija. Kada je edem makule uzrokovan povlačenjem staklastog tijela, možda će biti potreban zahvat koji se naziva vitrektomija, kako bi se makula vratila u normalan položaj. Ovim kirurški zahvatom se također uklanja krv iz staklovine oka. Zahvat se obavlja pod lokalnom ili općom anestezijom.
Ponekada oticanje oka može uzrokovati porast pritiska unutar oka, koji se naziva glaukom. U takvim će slučajevima liječnik prepisati lijekove u obliku kapi za oči za smanjivanje očnog tlaka.
Ovisno o uzroku i načinu liječenja, povlačenje edema oka može potrajati i nekoliko mjeseci, piše Američka akademija oftalmologa. Važno je pridržavati se uputa liječnika i obavljati redovne kontrole kako bi liječenje bilo maksimalno učinkovito.
Pročitajte sljedeće:
Članak objavljen 14/10/2014, posljednja izmjena 16/09/2019.