Dijabetes i oči: Što morate znati
Što je to dijabetes?
Dijabetes ili šećerna bolest je kronična bolest u kojoj su razine šećera (glukoze) u krvi povišene što negativno utječe, ne samo na oči, nego i na cijeli organizam.
Do poremećaja dolazi kada gušterača prestane potpuno ili djelomično proizvoditi hormon inzulin. Riječ je o hormonu od iznimne važnosti koji ima ulogu glavnog ‘propusnika’ glukoze u naše stanice. Ako nema inzulina ili ga nema dovoljno, šećer koji unosimo hranom ne odlazi iz krvi u mišiće i druge stanice koje proizvode energiju nego ostaje u krvi zbog čega dolazi do njegove povišene razine i razvoja bolesti.
Nažalost, dugoročno povišen šećer u krvi može uzrokovati oštećenja na bubrezima, živcima, krvnim žilama i očima – organu koji je usko povezan s dijabetesom kao jednim od najrasprostranjenijih kroničnih bolesti današnjice i ujedno temom ovog članka.
Kako dijabetes utječe na vid?
Oči su jedan od najzahvaćenijih organa kod osoba koje boluju od dijabetesa. Njegova dugoročna povišena razina u krvi dovodi do poremećaja cirkulacije u malim krvnim žilama koji uzrokuje smanjenje opskrbe tkiva kisikom (hipoksija). Naše oči su visoko osjetljive na ovaj poremećaj koji može uzrokovati niz teških oštećenja različitih očnih struktura.
Prvi simptomi
Kod bolesnika sa šećernom bolesti zamagljen vid često je jedan od prvih simptoma i znakova upozorenja loše kontrole šećera u krvi. Do zamućenja vida dolazi zbog prekomjernog nakupljanja vode u prirodnoj leći oka koja nabubri i promjeni svoj oblik. Upravo ta promjena uzrokuje otežano fokusiranje očiju pa stvari oko nas počinju izgledati mutno. Osim zamagljenog vida, često se javljaju promjene kao što su dvoslika i plutanje točkica u vidnom polju.
Nažalost, dijabetes doprinosi i nizu drugih, ozbiljnijih problema s očima koji mogu dovesti do potpunog gubitka vida.
Očne bolesti i dijabetes
- Retinopatija – Zbog visokog šećera u krvi krvne žile koje su jako male i nježne u oku mogu biti oštećene i krvariti. Dijabetička retinopatija čini najveći broj gubitka vida kod radno aktivne populacije.
- Glaukom – javlja se kada postoji povećan očni tlak što uzrokuje oštećenje vidnog živca i rezultira gubitkom vida. Osobe oboljele od dijabetesa imaju čak 40 posto veće šanse da obole od glaukoma nego oni koji nemaju šećernu bolest. Glaukom je često zvan i ‘tihi ubojica vida’ jer nema simptoma!
- Siva mrena – katarakta nastaje kad se naša prirodna leća zamuti. Za dijabetičare je vjerojatnije da će mrenu dobiti prije svojih vršnjaka i da napreduje brže.
Prvi korak nakon dijagnosticiranja dijabetesa neka vam svakako bude pregled retinologa (oftalmologa) čak i kad nemate nikakvih simptoma! Ono što morate reći svom oftalmologu je sljedeće: obavijestiti ga/nju ako vam je dijagnosticiran dijabetes, obavještavajte ih o svojim lijekovima i planu liječenja koji vam je preporučen od strane interniste.
Neka i vaš oftalmolog bude dio tima!
Vodeći uzrok sljepoće kod odraslih
Često kod dijabetičke retinopatije retina (dubina oka) može biti teško oštećena prije nego što se primijete bilo kakve promjene u vidu. Zbog toga je iznimno važno za oboljele od dijabetesa da redovito vrše oftalmološke preglede. U mnogim slučajevima, rana dijagnostika i liječenje dijabetičnih bolesti oka može spriječiti gubitak vida i sljepoću.
Čak i ako obavljate redovito preglede, odmah posjetite svog oftalmologa ako se pojave sljedeći simptomi:
- Crne mrlje u vašem vidu
- Nagli pad vida
- Bljeskovi
- Zamagljen vid
- Duple slike
- Bol u očima
- Bilo kakva iznenadna promjena u vidu
Dobrom kontrolom šećera u krvi za 90% smanjujete šansu za nastanak komplikacija dijabetesa na oku!
Sponzorirani sadržaj.